PSZ-Klik egyeztetés: a nagyobbik pécsi pedagógus szakszervezet elégedett a változásokkal

2013. október 08. kedd 22:12

PSZ-Klik egyeztetés: a nagyobbik pécsi pedagógus szakszervezet elégedett a változásokkal

Kedden tárgyalóasztalhoz ültek Pécsett a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) helyi érdekképviselői Páva Péterrel, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megyei tankerületi vezetőjével a pedagógus-életpályamodell bevezetésével járó anomáliák lehetséges rendezése érdekében. Fekete Mária, a szakszervezet területi titkára a megbeszélést követően azt mondta a Pécsi Újságnak, ő úgy látja, hogy "a Klik helyi szervezete minden segítséget megad a tanároknak a közoktatás átszervezésével kapcsolatos problémák megoldásához".


Az egyeztetésen a PSZ alapszervezeti titkárai, valamint járási és városi vezetői az iskolákban általuk összegyűjtött problémahalmazt ismertették Páva Péterrel. A megbeszélés során elsőként a fizetésemeléssel kapcsolatos észrevételekről beszéltek a vezetők.

- Egyértelmű, hogy ez a pedagógusok nagy többségénél valóban nettó 30 és 60 ezer forintnyi emelést jelentett. Amit megállapítottunk, és ebben egyetértett az igazgató is, hogy a legkevésbé preferált réteg az egyetemi végzettségű, többdiplomás kollégák csoportja. Ők is kaptak ugyan nettó emelést, de jóval kisebb mértékben, 6-8 ezer forint mértékben. Az ok, hogy a béremelésekre szánt összegből a kisebb keresetű tanárokat igyekeztek előnyben részesíteni, a rendszer azonban több pénzt nem bírt el - mondta az érdekképviselő.

A folyamat azonban folytatódik, januárban a minimálbér-emeléssel újabb növekményre számíthatnak az érintettek, egészen 2017-ig.

Gondot okoz a pedagógusoknak a kötelező benntartózkodás és a kötelező tanórák megtartása is. A törvény előírása szerint 26 tanórára osztható be egy pedagógus.

- Ez Pécsett átlagosan 24 óra, amely megfelel az országos átlagnak. A 32 órás iskolai benntartózkodásnál az adminisztrációs terhek jelentenek problémát, azaz, a nyilvántartás. Az igazgatók javaslatai nem kötelezőek a tantestületre ebben a tekintetben, minden iskola maga találja ki, hogyan adminisztrálja ezt a 32 órát, amit az igazgatónak kell leellenőriznie.

Ezt a 32 órát úgy kellene megvalósítani, hogy a pedagógus tudja, hogy az év során lesznek olyan időszakok, amikor sokkal több feladatot kell ellátnia - osztálykirándulást vagy vetélkedőt szervez -, ezeken tud órát gyűjtögetni ahhoz, hogy meglegyen az előírt óraszám. Emellett az is világossá vált, hogy a hétvégi programok elvégzéséért pluszjuttatás jár majd.

A nyári táboroztatás kapcsán még nincs kidolgozott tematika, hiszen más az üzemeltető és más a fenntartó.

- A nyári táborokat és napközit az önkormányzatnak kell biztosítania. Viszont a szakembergárda az intézményfenntartó központ alkalmazottja. Pécsett nem tervezik, hogy kirendelik a pedagógusokat ilyen munkára ingyen. Az a kérdés ugyanis, hogy ezt ki finanszírozza. A Klik-nek azonban nincs erre kerete.

Fekete Mária szerint a konklúzió az, hogy "a törvény ellen nem lehet tenni semmit, viszont a helyi Klik maximálisan igyekszik megoldani a felmerülő problémákat".

- Semmi olyan problémát nem tudtunk felvetni, amelyre egyértelmű elutasítást kaptunk volna. Sőt, a most megkezdett egyeztetés a későbbiekben is folytatódhat. Mi elégedettek vagyunk a Klik helyi vezetésével, segítségünkre van a gondok orvoslásában. Nincs okunk a munkabeszüntetésre, mi nem a PDSZ útját járjuk. Noha tényleg előkészítetlen volt a rendszer bevezetése, de az látszik, hogy a felmerülő problémák megoldódni látszanak.

Képünk a keddi egyeztetésen készült. Balra Fekete Mária, a PSZ területi vezetője, jobbra középen Páva Péter, a Klik megyei tankerületi igazgatója.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva