Pécsnek egy fillérjébe sem kerül a vízmű-foglalás, a kormány kifizeti a Suezt - 3 milliárdot kapnak

2013. április 26. péntek 17:20

Frissítve: 2013. április 27. szombat 15:33

Pécsnek egy fillérjébe sem kerül a vízmű-foglalás, a kormány kifizeti a Suezt - 3 milliárdot kapnak

Jelképes, 1 eurós összegért visszavásárolta a francia Suez Environnement vállalatcsoporttól a helyi vízművet Pécs önkormányzata; a pénteki megállapodás értelmében a városnak a korábban követelt 10 milliárd forint helyett 3 milliárd forint kompenzációt kell fizetnie - jelentette be Páva Zsolt polgármester Budapesten tartott sajtótájékoztatóján nem sokkal az után, hogy aláírták a dokumentumot.

A városvezető a sajtótájékoztató után az MTI Hírcentrum kérdésére azt mondta, Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Pécsen járt és megállapodtak abban, hogy a kormány ezt az összeget biztosítja az önkormányzat számára. Ez szavai szerint azt jelenti, hogy a város még a közvetlen terhektől is megszabadul.

Jelezte, a megállapodás szerint az önkormányzatnak július 10-éig kell a kompenzációt kifizetnie. Arra is felhívta a figyelmet, sikerült elérniük azt is, hogy Pécsnek nem kell sem kártalanítást, sem kártérítést fizetnie a francia cégnek.

Páva Zsolt szerint a franciákkal kötött megállapodással sikerült európai módon, békében pontot tenni az évek óta húzódó ügy végére. Jelezte azt is: a szerződés délután 4 óra óta nyilvános, és azt az önkormányzat honlapján is közzéteszik.

Emlékeztetett arra, hogy még 2009 októberében kezdődött a vita a francia céggel, amikor az önkormányzat "birtokba lépett" a Pécsi Vízműnél, és megalakult az új szolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt.

Páva Zsolt tájékoztatása szerint a pécsi vízművel együtt a város kezébe került a cég menedzsmentjoga is, továbbá megegyeztek abban is, hogy lezárják a folyamatban lévő jogi ügyeket.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzat a megállapodással jól járt, hiszen a 3 milliárd forintos kompenzálással szemben az elmúlt 3 és fél évben megtakarítottak a pécsi polgároknak 2,9 milliárd forintot, azaz ennyivel fizettek kevesebbet a szolgáltatásért. Hozzátette: ez idő alatt az új szolgáltatónak, a Tettye forrásháznak közel 500 millió forintos nyeresége volt.

A polgármester köszönetet mondott az ügy érintettjeinek és külön megköszönte a francia cégnek az együttműködését.

Újságírói kérdésekre cáfolta azt a hírt, hogy a szerződést tíz évre titkosították volna. Jelezte ugyanakkor, hogy délelőtt - a Suez kérésére - a közgyűlés zárt ülésén tárgyaltak, illetve hoztak döntést, majd akkor arra kérték a képviselőket, hogy az aláírásig, azaz délután 4 óráig kezeljék bizalmasan az információkat.

Közölte, a megállapodás minden dokumentuma bárki számára megtekinthető és a város honlapjára is felkerül.

Páva Zsolt kérdésre cáfolta azt is, hogy korábban döntés született volna arról, hogy 1,3 milliárd forintot lehetne az ügyletre kifizetni. "Ez egy bedobott szám, ezt valaki kitalálta valamilyen fiktív alapon, (...) de ez semmiféle alappal nem rendelkezik, vélekedések voltak (...), a Suez 10 milliárdra perelt bennünket" - fogalmazott, és emlékeztetett arra is, hogy ő korábban azt mondta, legfeljebb 5 milliárd forint, ameddig a város el tud menni.



REAKCIÓK:

"A Magyarországi Szociáldemokrata Párt Pécs közleménye

Mélyen elítéljük Dr. Páva Zsolt Pécs Polgármesterének azon kijelentését, hogy a Pécsi Vizmű Zrt. ügyében sikerült a jogi procedúrát európai módon lerendezni. Az, aki utasítást ad arra, hogy „erős emberek" maffia módszerek alkalmazásával, minden egyeztetést kihagyva, erőszakosan foglalják el a Vízmű ingatlanjait, nem beszélhet európai módon történő ügyintézésről.

Üzleti tárgyalásokkal a részvénycsomagok vásárlását a most fizetendő hárommilliárd forint kevesebb, mint a feléért rendezni lehetett volna, de Polgármester Úr akkor a tárgyalások helyett az erőszakot választotta. Hamis az a kijelentése, hogy Pécs városának nem kerül pénzébe a jogtalan, évekkel ezelőtti döntése, mert az állam a kifizetést átvállalja.

Tisztelt Polgármester Úr! Az a pénz szintén a magyar állampolgárok által befizetett pénzekből származik, s szégyen, hogy az egész országnak viselnie kell az Ön meggondolatlan döntésének következményeit. El kell azonban ismernünk, hogy igenis volt európai szintű, higgadt megoldási javaslat, s kompromisszum az ügyek s a perek lezárásának érdekében. Ehhez azonban Önnek, s képviselőtársainak semmi köze, ugyanis a már sokszor emlegetett európai módon történő lezárást Pécs városa, s már sajnos az egész ország, a francia tulajdonosok kompromisszum készségének köszönheti.

Felhívjuk Polgármester Úr figyelmét, hogy a megállapodás részleteit hozza nyilvánosságra, illetve indokolja a pillanatnyi titkosítás okait is. Egyben kérjük, hogy mutassa be Pécs polgárainak azt, hogy a jogi képviselet, és az eddigi ügyek, perek rendezése mennyibe került Városunknak.

MSZDP Pécs elnöksége"

 

"LMP: Kutyakomédia és magyarázkodás a Városházán

Pécs Közgyűlése pénteken tartott rendkívüli ülésén, az érintett cég kérésére zárt ajtók mögött tárgyalta a "A Pécsi Vízmű Zrt. körül kialakult jogvita aktuális helyzetének értékeléséről" című napirendi pontot. A címből, és a sajtóelőzetesekből mindenki sejthette, hogy a kilencvenes években a részben ma is aktív, név szerint megnevezhető pécsi politikusok által végrehajtott vízműeladás, majd a FIDESZ által 2009-ben levezényelt "vízmű-visszafoglalás" következményeiről lesz szó.

A tárgyalást megelőző bizottsági ülésen, amelyre a megszokottaktól eltérően a bizottságon kívüli pártok önkormányzati képviselői nem kaptak meghívást, a kormánypárti politikusok is tanácstalanul szemlélődtek az előterjesztés hiányában. Az értelmetlenné váló bizottsági ülést követő Közgyűlésen a képviselők csak szóban ismerhették meg az előterjesztést, majd példátlan módon, a házban kialakított "titokszobákban" kaptak lehetőséget a dokumentum egy-egy kinyomtatott példányát megszemlélni.

Az LMP képviselőiként az ülés erre szánt szünetének első percében jeleztük igényünket az irat tanulmányozására. A Városházán kialakított titokszobában ugyanakkor egy általunk nem ismert jogász hölgy egy tíz évre szóló titoktartási nyilatkozat aláíráshoz kötötte annak a dokumentumnak a rendelkezésre bocsátását, amelyről pécsi képviselőként felelősséggel szavaznunk kellett. A nyilatkozat aláírását - tiltakozásunk kifejezésével - természetesen megtagadtuk, hiszen azzal lemondunk volna kötelességünkről, a pécsi polgárok tájékoztatásának felelősségéről.

A szüntet alatt e felháborító fejleményről szóban tájékoztattuk a FIDESZ frakcióvezetőjét, több kormánypárti képviselőt, majd a polgármestert is. Páva Zsolt elmondása szerint nem tudott a nyilatkozattételi kötelezettségről. Ezt követően, miután az olvasásra szánt szünetből percek voltak vissza, a megbízott jogászok félreértésre, értelmezési problémákra hivatkozva helyesbítettek, kifejezve, hogy a nyilatkozat aláírása valójában csak fakultatív feladat lett volna. Mi ugyanakkor felháborítónak, elfogadhatatlannak tartjuk, hogy megbízott jogászok értelmezési problémái alapján dőljön el, hogy a képviselők milyen feltételek mellett tekinthetnek bele egy olyan dokumentumba, amelynek elfogadásáról felelősséggel szavazniuk kell.

A példátlan és felháborító közjáték miatt a Közgyűlésen kifejeztük tiltakozásunkat, majd kivonultunk az ülésről. A történtek nem maradhatnak ugyanakkor következmények nélkül, ezért az LMP képviselői az önkormányzatok törvényes működésének ellenőrzésében illetékes szervhez fordulnak. Követeljük az eljárás felelőseinek megnevezését."

(mti)