Pécsi gimnazisták is bizonyítottak a csillagászati diákolimpián

2013. augusztus 08. csütörtök 08:41

Pécsi gimnazisták is bizonyítottak a csillagászati diákolimpián

A július 27. és augusztus 5. között Volosban (Görögország) megrendezett 7. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpián (IOAA) résztvevő 5 fős magyar csapat 1 ezüstöt, 2 bronzérmet és egy negyedik helyezést szerzett.

A tavalyi hasonló diákolimpiai szereplés eredményét sikerült túlteljesítenie a magyar csapatnak, a hároméves szereplés eddigi legjobbját nyújtani, ezzel a 36 résztvevő ország olimpiai éremtáblázatának felső felében foglal helyet Magyarország. Idén összesen 41 csapat tagjaként 188 középiskolás vetélkedett 8 napon át a csillagászat elméleti, gyakorlati (észlelési) és adatfeldolgozási egyéni kategóriáiban, végül pedig a max. 5 fős nemzeti csapatok közösen, összmunkában komplex feladatot oldottak meg.

Bécsy Bence (idén érettségizett az érdi Vörösmarty Mihály Gimnáziumban) tavaly egyéni bronzérmet szerzett, idén bőven meghaladta az ezüstérmes nívót. Granát Roland (idén érettségizett a budapesti Könyves Kálmán Gimnáziumban) szintén tagja volt a tavalyi csapatnak, akkor nem ért el díjazott szintet, de idén szépen túlteljesítette a bronz fokozat határát. Kopári Ádám (11. osztályos a pécsi PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium diákja) a tavalyi olimpiai keret tartaléka volt, most bronzérmet nyert, jövőre komolyabb éremre is esélyes lehet. A negyedik helyezett új tag: Kunsági-Máté Sándor (idén érettségizett a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumában). A csapat ötödik tagja Ványi András (11. osztályos az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnáziumban) szintén új a keretben, és az egyik elméleti fordulóban nyújtott közel 80%-os teljesítménye jövőre komoly éremesélyessé teszi.

Az idei tartalék tag Prósz Aurél (idén érettségizett, budapesti középiskolás) volt.

A két csapatvezető idén is Dr. Hegedüs Tibor (csillagász, Bajai Csillagászati Obszervatórium Igazgatója, egyetemi tanár) és Udvardi Imre (fizikatanár, Budapest Könyves Kálmán Gimnázium) voltak. Az asztrofizikai diákolimpiák szabályai szerint a csapatvezetők dolga a feladatsorok előminősítése-korrigálása, magyarra fordítása, majd a saját diákjaik munkájának a nemzetközi zsűrivel parallel pontozása is, azaz a zsűri munkájának kontrollja.

A diákok felkészítésén idén a Bajai Obszervatórium Alapítvány és a Bács-Kiskun Megyei Csillagvizsgáló Intézet (Baja), a TIT Planetárium (Budapest), az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium (Szombathely), a Könyves Kálmán Gimnázium (Budapest), az MCSE (Magyar Csillagászati Egyesület), a pécsi Zsolnay Kulturális Negyed Planetáriuma és ezen szervezetek kollektívája munkálkodott.

A tehetséggondozó programban még az ELTE és az SZTE csillagászai vesznek részt. A ki-, és hazautazás útiköltségét és az elmúlt egy év során történt képzések költségeinek túlnyomó részét a diákok szülei, esetleg részben iskolái, iskolai alapítványai fedezték. Így az eredmény "szépsége", hogy mindezeket egy kis szakmai közösség, és a résztvevők családjai önerőből érték el, minden állami segítség, támogatás nélkül.

Forrás: csillagaszat.hu – Fotó: Hegedüs Tibor