"Pécs jövője fontosabb mint a multiké"
2009. október 16. péntek 19:54

- A SUEZ szerint törvénytelen volt a Vízmű székházának birtokba bevétele. A multi arra hivatkozik, hogy az a Vízmű Zrt. tulajdonában van. Mi az Ön álláspontja?
- A mi jogi álláspontunk szerint nem volt törvénytelen a birtokbavétel, sőt éppen, hogy egy fennálló jogsértést szüntettünk meg ezzel. Tehát a sajtóhírekkel ellentétben, nem biztonsági őrökkel, hanem birtokvédelmi határozattal "foglaltuk vissza" a Pécsi Vízművet. A biztonsági cég felvonulása csak eszköz voltak ehhez. A víziközmű ugyanis a városé. Tudni kell azt is, hogy a Vízmű székházában van az a folyamatirányító diszpécserközpont, amely az egész városi rendszert működteti. Ezt akár egyetlen gombnyomással ki lehet kapcsolni, tehát nem volt kicsi a tét.
- Miért lett volna ez törvényes?
- Jogszabály mondja ki, hogy az Önkormányzat az egészséges ivóvízellátásáról és szennyvízlevezetésről kizárólag önkormányzati vagy állami tulajdonban álló üzemeltető szervezet útján köteles gondoskodni. Tekintettel arra, hogy a Pécsi Vízmű Zrt. vezetése elzárkózott attól, hogy a közműveket önként átadja, a Tettye Forrásház Zrt., azaz a város saját cége, kénytelen volt átvenni ezeket, és egy új, de minden tekintetben fedhetetlen őrző-védő céget megbízni őrzésükkel. Amit pedig azóta a franciák magyar megbízottai terjesztenek, enyhén szólva nem fedi a valóságot. Igaz, nekünk a víz a fontos, nekik pedig a profit.
- Ők azt mondják, betartották a várossal kötött szerződés(ek) minden pontját, ezért is érthetetlen számukra a lépés.
- A franciák a pécsiek érdekei helyett a sajátjukat nézték, a szolgáltatás fejlesztése, vagy árcsökkentés helyett cégbirodalom építésébe kezdtek. Nem véletlenül ilyen drága a víz Pécsett, a harmadik legdrágább város lettünk - ez a terjeszkedés ára, amelyet a városlakókkal fizettettek meg. A Pécsi Vízmű Zrt. az elmúlt néhány évben 17 vállalatban szerzett tulajdont. A terjeszkedéshez közel 500 millió forint bankhitelhez vállalt kezességet a cég Pécs Megyei Jogú Város önkormányzatának tudta és beleegyezése nélkül. Emellett évente 120 millió forint úgynevezett menedzsmentdíjat is fizetni kellett nekik. Szóval, a francia partner álláspontunk szerint megsértette a város és a pécsiek érdekeit. A mi célunk pedig az, hogy egy kiváló minőségű és a lehetőségekhez képest olcsóbb vízszolgáltatást nyújtsunk végre. Erre most megteremtettük a lehetőséget. Azt megértem, hogy a franciák idegesek, hiszen hihetetlen profittól esnek el.
- Vádak érték amiatt is, hogy 1995-ben az Ön polgármestersége idején privatizálták a céget. Mi történt azóta, hogy a helyzet idáig fajult?
- 1995-ben a pécsi közgyűlés - az akkori képviselők egyöntetű támogatásával - úgy döntött, hogy az országos tendenciáknak megfelelően, egy szakmai és pénzügyi szempontból erős céget von be a városi vízellátási rendszer üzemeltetésébe. Így került Pécsre - az ország több településéhez, például Budapesthez, Kaposvárhoz hasonlóan - a világ egyik legnagyobb szakmai befektetője a - mai nevén - SUEZ Csoport. 14 évvel ezelőtt, alig öt évvel a rendszerváltás után az ország, s így a város is, pénzhiánnyal küzdött. Magyarország nem volt tagja az Uniónak, nem voltak források a fejlesztésre, de még megfelelő géppark vagy számítógépes rendszer sem állt rendelkezésre. Abban az időben az egész országban általános volt a külföldi cégek bevonása a közüzemi szolgáltatásokba, mert így lehetőség nyílt új technológiák bevezetésére, új források bevonására. A szerződés szerinti együttműködés 2002-ig rendben is folyt. Akkortól azonban a világ nagy vizes multicégei stratégiát váltottak, és óriási piacszerzési offenzívába kezdtek. Egyes felmérések szerint a világ vízellátásának 35%-a már ma is négy óriáscég kezében van, és ha minden marad a régiben, akkor a nagyok a világ háromnegyedében uralkodhatnak majd. Igen, uralkodhatnak, mert a vízszolgáltatás birtoklása hatalom. Pécsett is ez történt. A terjeszkedést pedig lényegében a pécsiek pénzéből fedezték.
- Nem tart attól, hogy a városlakók elfordulnak Öntől, hiszen sokak szerint tárgyalásos úton kellett volna rendezni a kérdést a vízművel, s egyelőre úgy tűnik, hogy 2-5 milliárdra becsülhető az az összeg, amelyet a franciáknak kell majd fizetni?
- Csaknem húszezer pécsit hívtunk föl telefonon. A válaszadók egyértelműen fogalmaztak: közel kilencvenöt százalékuk támogatta a visszavételt. Nyilván mindenkit zavart a túl magas vízdíj. Tehát úgy vélem, a pécsiek megértették, miért kell a városnak a saját kezébe vennie az üzemeltetést. Azt előre tudtuk és számoltunk vele, hogy kártérítést kell majd fizetnünk. Ennek mértéke azonban kérdéses, persze a franciák nyilván a lehető legtöbbet szeretnék kapni. Szakértőink álláspontja szerint viszont a méltányos összeg 1,3 milliárd forint. Számos konstrukció létezik a kifizetésre, de erről egyelőre nem érdemes beszélni. Most fontosabb az, hogy évente ötszázmillió forinttal többet tud megtakarítani a város így, hogy saját céget alapított.
- Bár a szocialisták támogatják a vízmű 100 százalékos önkormányzati tulajdonba vételét, ugyanakkor kritikával is illetik a történteket. Elképzelhetőnek tartja, hogy végül elveszítse valamelyik közgyűlési szereplő támogatását?
- Pécs olyan volt a szocialisták vezetése alatt, mint az ország kicsiben. Ezt egyébként a helyi szocialisták is megértették, ezért szavazták meg a visszavételt, szemben az országos MSZP-vel, amely még mindig a régi nótát fújja. Az pedig költői kérdés, hogy mi alapján várhatjuk el egy milliárdos üzletemberekből, ügyeskedőkből álló kormánytól és tagjaitól, hogy a polgárok, a kis- és átlagemberek pártját fogják a multinacionális cégekkel szemben. Számunkra viszont egyértelmű a pécsiek akarata. Az itt élők változást akartak, akarnak most is, és azt is megmondták, hogyan. Valójában nem történik más, mint a pécsiek akaratának végrehajtása. Ebben is, másban is.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Motorosok és biciklisek vannak a...
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Ha tűzoltónak állna, most szeretettel...
- Harminc százalékkal nő a...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Baranyában is programokkal várják a...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Nyoma veszett egy 12 éves baranyai...