Patt: a kutyának sem kell a Zsolnay

2009. június 30. kedd 19:46

Patt: a kutyának sem kell a Zsolnay
Még a polgármester-választás előtt, nagyobb hírverés nélkül hirdette meg ismét a tulajdonos Pécs Holding Zrt. (holding) a patinás Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-t, miután az első próbálkozásnál nem sikerült befektetőt találni a forráshiányos gyárba. Most kiderült, továbbra sem vonzó a pécsi porcelán.

Mint azt a holdingnál megtudtuk, az egy hónappal meghosszabbított, június 30-i határidő lejártáig is csak néhány bizonytalan szándék érkezett a befektetők részéről, konkrét elképzelésekkel nem találkoztak.

Jól mutatja az érdeklődés alacsony szintjét, hogy még az egymillió forintba kerülő befektetői füzetet sem váltották ki, pedig a holding szinte minden variációs lehetőséget felkínált a potenciális jelöltnek. Tőkeemelésre, részvényvásárlásra, üzletrészvásárlásra menedzsmentjogokkal és anélkül is vártak érdeklődőt.

Buzási Zoltán, a holding kontrolling igazgatója, aki egy hete még azt mondta munkatársunknak, nagy az érdeklődés, most azt felelte kérdésünkre, nemcsak a Zsolnay, de a másik nagy múltú magyar porcelángyár pályára állítása sem megy egykönnyen (lásd keretes írásunkat - a szerk.), "a válság nem teszi vonzóvá az ágazatot a befektetők szemében sem". Szerinte ezért egyelőre biztosan nem írnak ki újabb pályázatot, előbb az önkormányzattal egyeztetnek a továbbiakról.

Nagy Csaba, gazdasági ügyekben illetékes alpolgármester megkeresésünkkor azt mondta, több céljuk is van a gyárral, de a legfontosabb, hogy tőke érkezzen a Zsolnayhoz, többségi önkormányzati tulajdonban maradjon, s hogy hosszú távon garancia legyen a működtetésre. Ez utóbbi már csak azért is fontos, mondta, hogy a gyár ne kerülhessen vissza a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz. Ez történne ugyanis, ha a város és a majdani befektető nem teljesítené a szerződésben vállalt kötelezettségeket, többek között az eddig megszokott módon való üzemeltetést.

A holdinggal közösen újragondolják, milyen módon lehet segíteni a cégen, de a város nem kíván több közpénzt a gyárba ölni, ráadásul erre lehetősége sincs. Nagy kiemelte, minden olyan lehetőséget meg kell ragadni, amellyel megőrizhetőek a munkahelyek, hosszú távon működőképes maradhat a cég.

Péterné Marosy Katalin vezérigazgató szerint pánikra nincs ok a második kiírás eredménytelensége miatt sem, hiszen nem fenyegeti csőd közvetlen veszélye a gyárat. Megerősítette azonban: ahhoz, hogy a társaság elérje a kitűzött célokat, s fejlődésnek indulhasson, tőkére van szükség. Elképzeléseit ismertette a holdinggal és a várossal, most a tulajdonosokon a sor, hogy a stratégia megvalósításához miként tudnak forrást találni.

Azt firtató kérdésünkre, hogy tartós befektetői távolmaradás esetén hogyan tud működni a manufaktúra, azt mondta: alternatív továbblépési lehetőségeik is vannak. Többek között a majdani Zsolnay Kulturális Negyeddel kell szorosabb gazdasági kapcsolatba kerülniük, olyan programokat kell beindítaniuk, amelyek jól csengő üzeneteket terítenek szét a piacon, s nem utolsósorban az összes szóba jöhető fejlesztési pályázaton is indulni fognak.

Képünkön: porcelánfestés a gyárban rendezett júniusi nyílt napon.

Kép és szöveg: Korb Zoltán