Végül is mi lesz a Zsolnayval?
2009. május 10. vasárnap 21:00

Mint ismert,korábban hatalmas vitát váltott ki a gyár tervezett részbeni magánosítása, különböző háttérmegállapodásokat is emlegettek, s az ellenzék szerint előkészítetlen volt az egész elképzelés, ráadásul, mondták, a polgármester-választás előtt nem is szabadna ilyen fajsúlyos kérdésekben dönteni. A felhívásra végül ketten jelentkeztek, a Matyi Dezső nevével fémjelezett Pécsi Direkt Kft. és egy többségi máltai tulajdonban lévő cég, a Teclima Magyarország Kft., de - ugyan ellentmondásos körülmények között - mindketten visszaléptek.
Még a múlt héten, a polgármester-választás előtt Páva Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje azt mondta lapunknak: nem ragaszkodik külső partner bevonásához, de ha találnak "olyan befektetőt, amelynek érzelmi motivációi is vannak, s nem csupán az anyagi szempontot tekinti elsődlegesnek, akkor szó lehet külső forrásról". Ám szerinte ez egy külfölditől nem várható el, így magyar befektetőben gondolkodik - mondta.
Hozzátette: a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. "több mint egy gyár, hiszen a pécsiek és az ország számára is fontos kultúrkincs", ezért véli úgy, hogy érzelmi kötődés nélkül a gyárhoz nem lehet közelíteni.
Szili Katalin, az MSZP pécsi polgármester-jelöltje a múlt héten írásban válaszolt kérdéseinkre: a lapunkhoz eljuttatott levélben az áll, hogy "Pécsnek szüksége van a Zsolnayra, mint hagyományos iparának jelképére, egy jól ismert brandre, a vállalatnak viszont tőkére van szüksége". Hozzáteszi, ebből fakadóan tőkebevonásra és befektetők keresésére van szükség. Szili szerint méghozzá olyan befektetőre, aki számára fontos, hogy a város a Zsolnayra mint hagyományos ipari jelképére tekint. A szocialista jelölt hangsúlyozta, mindehhez politikai konszenzus megteremtését tartja célszerűnek.
A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, Péterné Marosy Katalin lapunknak elmondta, továbbra is a privatizációban látja a gyár jövőjét. Megjegyezte, hogy jelenleg az a legfőbb feladatuk, hogy új pályára álljon a cég, mivel azt már sikerült bebizonyítaniuk, hogy képesek az önfenntartásra. Ám, tette hozzá, helyzetüket nehezíti, hogy a gazdasági válsággal és az EKF kapcsán nyár végéig a gyár átköltöztetésével is meg kell birkózniuk - ez utóbbi miatt rövidebb időszakra le is kell majd állniuk.
Mint mondta - épp a fentiek miatt - idén veszteséggel számolnak. Ugyanakkor a cég számára a már kidolgozott tervek megvalósításához friss tőke kell, s mivel a város a jelenlegi helyzetében ezt nem tudja biztosítani, csak a privatizáció lehet az egyetlen járható út. Péterné úgy véli, a potenciális befektetők számára a cég most jó portékának bizonyul. Hozzátette: az újabb, magánosításra vonatkozó esetleges kiírást nyugodtan várják, hiszen csődveszély nincs, s - akár egy nagyon alacsony volumenű termelésre átállva is - hosszú ideig képesek fennmaradni.
B. M. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Motorosok és biciklisek vannak a...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Ha tűzoltónak állna, most szeretettel...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...