Párizsi duó pécsi tagjának műveit állítják ki a Nick Galériában

2016. június 07. kedd 17:38

Párizsi duó pécsi tagjának műveit állítják ki a Nick Galériában

A pécsi születésű Gróf Ferenc Société Réaliste: Világtalanok című kiállítása nyílik meg szerdán a Nick Galériában.

 

A Nick Galéria kiállítása egyfelől a nemzetközi szinten elismert párizsi duó, a Société Réaliste tevékenységének első pécsi bemutatkozására koncentrál. Másrészt az egykori művészcsoport magyar tagjának a pécsi születésű, párizsi székhelyű Gróf Ferenc önálló, széleskörű, eddig nem látott munkáira fókuszál, mindemellett a Pécsi Országos Színháztalálkozóval párhuzamosan futó tárlat a kísérleti színház-ideologikus művészet kettőse köré épül.

A kiállítás gyújtópontját Gróf a 2015-ös párizsi merénylet-sorozat után készített Világtalanok című darabja jelenti, amely Maurice Maeterlinck 1890-ben publikált Vakok című színművének átirata. Ez a kiállítótérben bemutatott, olvasószínház kereteit idéző munka vezeti fel azt a tárgyegyüttest, amely az elmúlt néhány évtized folyamán elidegenített és kiüresített ideológiai és művészeti fogalomrendszereket vizsgálja. A Société Réaliste tíz éve alatt kifejlesztett módszertana arra kíván példákkal szolgálni, hogy miképpen navigálhatunk a hatalmi erőterek ködfelhőjében.

A kiállítást a tárlat kurátora, Mészáros Flóra művészettörténész nyitja meg szerdán este hét órakor a Nick Galériában (7621, Pécs, Király utca 1.) A tárlat július 3-ig lehet megtenni.

Gróf Ferenc három évig a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának, majd egy évig az ELTE művészettörténet tanszékének volt hallgatója. 1996-ban felvételt nyert a Magyar Képzőművészeti Egyetemre, amelynek intermédia szakán 2001-ben diplomázott. Ezt követően Párizsba költözött és azóta ott dolgozik.

2004-ben a francia Jean-Baptiste Naudyval megalapította a párizsi székhelyű Société Réaliste művészcsoportot, mely kollektíva fókuszában a kortárs politikai reprezentáció kérdései és ideológiai dizájn hatásai álltak. A tízéves együttműködés után Gróf önállóan folytatta pályáját.

A Société Realiste nemzetközi karrierjének példái közé sorolható, hogy a maastrichti Jan van Eyck Academie kutatói ösztöndíjasai voltak, illetve az elmúlt évtizedben olyan városok nemzetközi tárlatain jelent meg a csoport, mint Isztambul, Los Angeles, New York, Athén, San Francisco. Továbbá a párizsi szcéna egyik legmeghatározóbb kortárs intézményében a Jeu de Paume-ban rendeztek önálló kiállítást 2011-ben. Ezt a kiállítás-sorozatot a budapesti Ludwig Múzeum és a bukaresti MNAC tereiben is nagy sikerrel mutatták be.

Gróf Ferenc először a L'Harmattan kiadó gondozásában megjelent „Tour de Paris" című könyvében (2005) összegezte az első párizsi évek munkáját. 2012 óta a bourgesi ENSA művésztanára. Új egyéni munkái a tervezőgrafika és a térbeliség keresztmetszetében álló ideológiai lenyomatokkal foglalkoznak. Önálló, illetve a Société Réaliste tevékenységét magyar (acb galéria) és párizsi (Galerie Jérôme Poggi) galéria is gyűjti és reprezentálja.

EQM