Ötéves a Pécsi Ifjúsági Lelkisegély Szolgálat

2013. június 09. vasárnap 16:11

2008 júniusa óta működik a Pécsi Ifjúsági Lelkisegély Szolgálat, amely elsősorban gyerekek, serdülők és fiatal felnőttek lelki egészségvédelmével, kríziskezelésével és öngyilkosság-megelőzésével foglalkozik. Minden hétfőn, kedden, szerdán és pénteken 18.00-20.30 között ingyenesen hívható a 06-80-505-002 telefonszámon vezetékes vonalról és bizonyos mobilhálózatból.

Bármilyen problémával lehet a szolgálathoz fordulni, leggyakrabban családi és párkapcsolati gondokkal telefonálnak, de egyre gyakoribb téma a megélhetési nehézségek, az anyagi problémák. Érzelmi válsághelyzetekben a fiatalok egyébként is nehezebben kérnek segítséget, sokszor nem találják az utat a felnőttekhez, ilyenkor jól jön egy segítő hang a telefon másik oldaláról.

A tudományos kutatások szerint az öngyilkosság megelőzhető egy jól irányított segítő beszélgetéssel, melyhez néhány speciális ismeretre van szükség, nem feltétlenül kell hozzá pszichológus, pszichiáter szakember segítsége. Az Európai Unión belül hazánkban a második legmagasabb az öngyilkosságok aránya. A 25 év alattiak körében az öngyilkosság a vezető halálokok egyike, évente közel 100 fiatal hal meg így, és kb. harmincszor több azok száma, akik megpróbálnak véget vetni az életüknek. Így különösen fontos az erre a korosztályra szakosodott telefonszolgálat működtetése.

A lelkisegélynél tevékenykedő ügyeletesek névtelenül látják el feladatukat, és titoktartás köti őket, így sokszor olyan bensőséges dolgok is kimondódhatnak a telefonban, amelyeket személyes kapcsolatban nehéz lenne megfogalmazni. A szolgálat előnye, hogy bárki számára elérhető, nem kell semmi olyan információt elárulni, ami alapján beazonosítható a hívó.

A Pécsi Ifjúsági Lelkisegély Szolgálat minden munkatársa önkéntesként, díjazás nélkül segít, és a névtelenség miatt még a társadalmi megbecsülést sem élvezhetik, hiszen kilétüket sem a telefonban, sem környezetükben nem fedhetik fel. Céljuk, hogy a jövő generációjának segítsenek, hozzájáruljanak fejlődésükhöz, lelki egészségükhöz. A telefonos tevékenység előtt egy 100 órás, intenzív képzésen vesznek részt az önkéntesek, így szakszerű, hatékony segítséget tudnak nyújtani. Munkájukat tapasztalt szakemberek támogatják, kiemeltem köszönet jár Dr. Gyenge Eszter gyermekpszichiáternek, aki szakmai tudásával öt éve segíti a stábot szupervízióval, illetve Dr. B. Erdős Mártának, aki az ügyelőképzés elméleti oktatója.

A telefonszolgálat finanszírozását a Gyermek és Ifjúsági Telefonos Lelkisegély Szolgálatok Országos Szövetségének köszönhetjük, illetve 2012-től közhasznú alapítványt hoztunk létre Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány néven, hogy önállóan is pályázhassunk és fogadhassunk anyagi támogatást.

A szolgálatról bővebb információk a www.lialapitvany.fw.hu és a www.pecs.gyitosz.hu honlapon olvashatók.