Őri László a nemzeti gyásznapon: az aradi mártírok mutatják, ki a magyar

2016. október 06. csütörtök 15:54

Őri László a nemzeti gyásznapon: az aradi mártírok mutatják, ki a magyar

Pécsett is fejet hajtottak az Aradi Vértanúk emléke előtt október hatodikán. Dr. Őri László, Pécs alpolgármestere beszédében úgy fogalmazott: „a tragédia napja ma vezérlő csillag, ki nem hunyó láng, amely a legsötétebb korszakokban is mutatta az irányt, amely a nemzet szabadságához, jólétéhez vezet".

A hagyományoknak megfelelően pécsi polgárok, iskolások, civil szervezetek képviselői tartottak közös megemlékezést az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc honvédtisztjeinek kivégzésének évfordulóján. A város önkormányzatának nevében a rendezvényen dr. Őri László tartott ünnepi beszédet. Pécs alpolgármestere felhívta rá a figyelmet: német, osztrák, cseh, szerb és lengyel nemzethez tartozók vállalták a szabadságharc során és azt követően a magyar sorsot.

„Vajon miért küzdöttek a magyar szabadságharc mellett, miért tették kockára életüket, katonai becsületüket? A válasz: a Kárpát-medence népeinek történelmi sorsközössége, melyben a magyar szabadságszeretet és hazaszeretet kiemelkedő szerephez jutott az évszázadok során, és amely Közép-Európa történelemformáló ereje volt a közelmúltban is" - jelentette ki Őri.

Hangsúlyozta: aki a magyar nemzettel sorközösséget vállal, aki azonosulni tud nemzetünk múltjával-jövőjével, az joggal és büszkén tekintheti magát magyarnak. Szerinte 1848. forradalmi eseményei és 1849. hadi sikerei, majd októberének 6. napja is ezt az igazságot bizonyítja.

„A vértanú tábornokok életükkel és mártír-halálukkal nemcsak személyes katonai bátorságukat mutatták meg, de vallást tettek a magyar nemzeti ügy mellett, ami a szabadság, függetlenség, az emberi méltóság ügye volt" - mondta.

Őri László kiemelte, hogy 167 évvel a 48-as szabadságharc bukása után Magyarország immár szabad, szuverén ország, amely túlélte Trianon katasztrófáját, a világháborúkat, a XX. századi idegen megszállásokat, a kommunista diktatúrát, a sikertelen 1956-os forradalmat, a közelmúlt történelmi-társadalmi változásait.

„Mára nemzetünk ismét tényező az európai országok között, kivívtuk ellenségeink elismerését is, amikor fejlődési pályára állítottuk Magyarországot. Szövetségeseket találtunk az új Európában, s ma is megvédjük nemzetünket, keresztyénségünket. Mert ismét veszély fenyeget: a célzott, irányított migráns tömegek fenyegetik biztonságunkat, gyermekeink jövőjét. Ez a valós és közvetlen veszély kell, hogy felébressze minden magyarban a nemzeti összefogás szükségességét. Elődeink - az aradi tábornokok, és gróf Batthyány Lajos kivégzett miniszterelnök - példája intsen bennünket a kötelességünkre, amit a haza, a nemzet védelme megkíván.

Zárásként Őri László arra szólított fel, hogy védjük meg a jövőnket, adjuk tovább, gondozzuk híven a hazaszeretet lángját.

Forrás: Pécs Polgármesteri Hivatala