Önkénteseket vár a Baranya megyei katasztrófavédelem

2013. június 04. kedd 18:05

A Baranya megyéhez közeledő dunai árhullám elleni védekezéshez keres a katasztrófavédelem önkénteseket. Homokzsákok töltéséhez és pakolásához, valamint a védekezésben résztvevő személyek ellátásához keresnek jó fizikumú, segítőkész önkénteseket.

Várhatóan június 12. és június 16. között (szerdától vasárnapig) lesz szükség a segítségre. A jelentkezőknek 8-12 óra időtartamban kell majd helytállniuk a gátakon. Az önkéntesek a 06/72-514-860-as telefonszámon jelentkezhetnek.

Az árvízhelyzettel kapcsolatosan közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz Hargitai János kormánymegbízott, amelyet teljes terjedelmében közlünk.

"Baranya megyében is megkezdődtek az árvízvédelmi munkálatok

A mai napon kiadott kormányrendelet árvízi veszélyhelyzetet hirdetett ki a Duna mentén a nyugati határtól a fővárosig. A veszélyhelyzet területi kiterjedése tehát a folyó baranyai szakaszán fekvő településeket jelenleg még nem érinti.

Tájékoztatom Baranya lakosságát és különösen a Duna mentén élőket, hogy a Duna várható magas vízállására tekintettel, mint a Baranya Megyei Védelmi Bizottság elnöke 2013. június 6-án 14 órára összehívtam a Megyei Védelmi Bizottság rendkívüli ülését. Ezt megelőzően, holnap, június 5-én 11 órai kezdettel ülésezik a Mohácsi Helyi Védelmi Bizottság, amely illetékességi területén áttekinti a szükséges árvízvédelmi intézkedéseket.

Az árvízvédelmi helyzetről az árvízveszély fennállása alatt folyamatos tájékoztatást fogok adni.

A Duna által legjobban veszélyeztetett település a folyó baranyai szakaszán Dunaszekcső. Itt, a község polgármesterének irányításával már a tegnapi napon megkezdődtek az intenzív árvízvédelmi munkák. A lakosság eddig hatezer homokzsákot töltött meg. Együttműködve a Mohácsi Helyi Védelmi Bizottság vezetőivel, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakembereivel kijelölték a védekezés vonalát, a védelmi szakaszokat, meghatározták az egyes védelmi szakaszok vezetőit és az ott dolgozó embereket. Megszervezték a homokszállítást.

Dunaszekcső lakosságán és a helyi közmunkásokon túl Somberek, Görcsönydoboka, Székelyszabar és Maráza községek a hét második felében 20 főt, a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja ugyancsak 20 főt, a NAV Dél-dunántúli Regionális Vám és Pénzügyőri Főigazgatósága 2 napra 9-9 főt biztosít a védekezéshez, a Mohácsi Vízirendőrség 9 fővel támogatja a munkálatokat.

A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Mohácsnál még nem ismeri pontosan a várható vízmagasságot, de az előrejelzések szerint, 950 cm környékén várható a Duna tetőzése. Ez Dunaszekcsőnél mintegy 10-15 cm-rel magasabb vízmagasságot jelenthet, így ott védekezni kell, mert a kompkikötőnél lévő vízmércén a partél 9 méteren van.

Tájékoztatom a lakosságot, hogy legutóbb éppen három évvel ezelőtt Dunaszekcsőnél és Bár községeknél kellett minden idők harmadik legnagyobb árhullámának kialakulása miatt, 938 cm-es vízmagasságnál árvízvédelmi munkákat végezni. Az öt védekezési nap során mintegy 50 ezer homokzsák, 750 tonna homok, több száz m3 föld került felhasználásra, beszerzésük és szállításuk rendben zajlott. A védekezésben akkor naponta 120-140 fő helyi polgári védelmi erő, önkéntes közerő, más településekről érkezett közcélú dolgozó, vízi rendőr, vám-és pénzügyőr, speciális mentő, számos egyetemista vett részt."