Nick Patrick a Vitázik a világ ifjúsága döntőjében

2016. szeptember 13. kedd 11:40

Nick Patrick a Vitázik a világ ifjúsága döntőjében

Szeptember 19. és 23. között találkoznak egymással tíz közép- kelet-európai ország győztesei Prágában, és a Vitázik a világ ifjúsága nemzetközi vitavetélkedőben a végső győzelemért küzdenek. Magyarországot Nick Patrick, az országos döntő nyertese és a második helyezett Budai Dóra képviseli.

A cseh fővárosban a Csehországból, Észtországból, Lengyelországból, Lettországból, Litvániából, Oroszországból, Szlovákiából, Szlovéniából és Ukrajnából érkező résztvevőkkel együtt két kvalifikációs fordulóban és az elődöntőben vitáznak a nemzetközi döntőbe jutásért, melyre szeptember 23-án a „Prágai kereszteződésben" kerül sor.

A nemzetközi döntőhét a vetélkedő évének csúcspontja. A döntőhét részvevői az elmúlt hónapokban iskolai-, regionális és országos szinten számos vetélytárssal megküzdve jutottak a prágai döntőbe.

Azok kerültek a döntőbe, akik megértették a vita lényegét, a tények közös tisztázását. A Vitázik a világ ifjúsága vetélkedőn a zsűri a ténytudásra, a meggyőző érvelésre, de a beszélgető partnerre való odafigyelésre és a reagálási képességre is ad pontot.

Immár 10. alkalommal találkoznak az országok nyertesei és második helyezettjei, hogy részt vegyenek a Vitázik a világ ifjúsága nemzetközi döntőjében. A fennállás 10 éve alatt a projekt folyamatosan fejlődött, a projekt sikerére a résztvevők állandóan növekvő létszámából is lehet következtetni: 2005/06-ban Csehországban és Lengyelországban kezdődtek meg a versenyek, a következő évben a balti államokban, végül bekapcsolódott Ukrajna, Oroszország és Magyarország. 2016 óta hivatalosan részt vesz Szlovénia és Szlovákia is. Örülünk, hogy a X. nemzetközi döntőhéten találkozhatunk mind a tíz részt vevő országgal.

A Vitázik a világ ifjúsága nemzetközi vitavetélkedő - Közép- és Kelet-Európában a Goethe Intézet, az „Emlékezet, Felelősség és Jövő" Alapítvány, a Közhasznú Hertie Alapítvány és a Külföldi Német Iskolák Központi Igazgatóságának közös projektje.

A projekt az emberi jogokkal és azok történelmi hátterével való elmélyülést és a vitakészséget, mint a demokratikus konfliktuskezelés eszközét fejleszti, hozzájárul a demokrácia erősítéséhez és a népek közötti megértéshez. A részt vevő országokban a projekt munkanyelve német a némettudás fejlesztése érdekében.

Forrás: Magyar Goethe Társaság