Nép- és iparművészeti remekek a Dómmúzeumban

2010. július 08. csütörtök 11:22

A magyar kézművesség remekeit bemutató tárlat nyílik pénteken a pécsi Dómmúzeumban; a kiállítás napjaink és a régmúlt legszebb népművészeti és iparművészeti alkotásaiból is válogat. A kiállítást a Magyar kézművesség 2010 és Kézművesség az egyházművészetben címmel kiírt kettős pályázatra beadott művek alapján szervezte A Magyar Kézművességért Alapítvány.

A tárlat átfogó képet ad a magyar kézművesség két nagy területéről, a tárgyalkotó népművészetről és a kézműves iparművészetről. A kiállításon mintegy száz alkotó, köztük pécsi és budapesti művészek, valamint az Alsóörsi Csipke Műhely, a Balatonfüredi Örökségünk Hímző Műhely, a Paloznaki Hímzőkör Tihanyi Hímző és Csipke Műhely remekeit csodálhatják meg az érdeklődők.

A kiállított tárgyak természetes alapanyagok felhasználásával, kézműves technikával készültek, többségükben az egyházi díszítőművészet elemeit képezik. A látogatók egyházi textíliákat, papi palástokat, csipkéket, jelképeket, ikonokat, ólomüveg- és intarzia táblaképeket, faragásokat, szenteket ábrázoló tűzzománc-képeket, kerámia-szobrokat, II. János Pál pápát megformázó kisplasztikát, templomi kellékeket (kelyheket, csengőt, papi gyertyát, gyertyatartókat), míves kidolgozású biblia-borítókat és más liturgikus tárgyakat tekinthetnek meg.

A tárlat emellett ízelítőt nyújt napjaink magyar kézművességének legújabb, legszebb népművészeti és iparművészeti alkotásaiból is, amelyek egy-egy hazai tájegység hiteles népi motívumkincsét, forma- és színvilágát tükrözik. Az alkotások között dísztárgyak, öltözékek, kiegészítők, ékszerek, és különböző kézműves mesterségek tárgyai is szerepelnek.

A pécsi székesegyház szomszédságában található Dómmúzeumban július végéig látható tárlat. Ezt követően a fővárosba, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumba költözik a kiállítás.


(mti)