Nagy kiállítótér: a szakma győzött

2007. december 20. csütörtök 22:50

Nagy kiállítótér: a szakma győzött
Bár úgy tűnt, hogy a szakma és a város csatározásának áldozata lesz az EKF egyik kulcsprojektje, a pécsi közgyűlés legutóbbi döntésével megannyi nyitott kérdés jutott nyugvópontra. A megvalósíthatósági tanulmányterv elfogadott alternatívája kapcsán a szakma győzött a politika felett, így a komplexum a Káptalan utcában - megyei fenntartással - működhet majd. Kérdés azonban, hogy pontosan milyen funkciókkal? Interjú.

Az elmúlt hetek város-megye összecsapásai során felmerült esetleges költöztetés és az eredeti funkciók módosítása mind a szakmánál, mind a projekt gazdájánál, a megyei önkormányzatnál kiverték a biztosítékot. Hargitai János, a megyei közgyűlés elnöke egyenesen a projektből való kilépéssel fenyegetőzött, mondván, ő a szakma által képviselt eredeti koncepciót támogatja. A város végül visszavonulót fújt és helybenhagyta a korábban konszenzust élvező tervet. Most az elnököt kérdezzük.

- A csatározásokból végül a megye került ki győztesen.
- Meggyőződésem szerint mind a megyei közgyűlés, mind Pécs városa számára az egyetlen jó megoldás született meg. Én a szakma győzelméről beszélnék inkább, hiszen magam is mindig a kulturális szakemberek álláspontját képviseltem ebben a vitában. Be kellett látnia a városnak is, hogy elhibázott lépés lett volna a Múzeum utcából a Zsolnay Negyedbe kivinni a kiállítóteret. Mi továbbra is abban gondolkodunk, hogy a majdani intézmény szervesen tud illeszkedni a megye mai múzeumi rendszerébe, a jelenlegi gyűjtemény gazdagodhat, s így fenntarthatósága is garantálható. A döntés megnyugtató, s az egyetlen járható út.

- Volt szó városi funkciók befogadásáról is, ám ezek az elfogadott terv szerint nem kerülnek az intézményhez.
- Előzőleg a szakma is azt az elképzelést támogatta, hogy a kiállítótérben a megyei intézményeket kell elhelyezni - én azonban elfogadtam volna a városi kulturális egységek egy részének befogadását is. Ehhez persze bővíteni kellett volna az épületet, s a megye joggal tarthatott volna igényt Pécs anyagi hozzájárulására is, amit a város - ma már látszik - egyetlen percig sem volt hajlandó elfogadni. Így viszont az eredeti elképzelés szerint valósulhat meg a beruházás.

- Konkretizálódott már, hogy pontosan mely, most meglévő gyűjtemények kapnak majd itt helyet?
- Biztos, hogy Modern Magyar Képtár XX. századi gyűjteménye és a Csontváry Múzeum is bekerül az új kiállítótérbe, amely látogatóközponttal, s az új szekcióval fogadja az időszakos kiállításokat. A további egységekről a közeljövőben hoz döntést a szakma - a cél, hogy ésszerűsítsük a rendszer működését. Én, politikusként, nem kívánok beleszólni a szakértők munkájába, a megye múzeológusainak az álláspontját képviselem majd.

- Megyei projektről lévén szó, a forrás előteremtését is a megyének kell magára vállalnia. Honnan lesz pénzük?
- A beruházás tíz százalékát kell biztosítanunk, amelyhez már most rendelkezésre áll 320-360 milliónk. Ezt még a harkányi gyógyfürdővállalat értékesítéséből befolyt pénzekből tudtuk kigazdálkodnia. Tudni kell ugyanakkor, hogy ugyan az EKF két projektjének gazdái is vagyunk, a kormányzat számunkra nem biztosítja az önerő kiváltására szolgáló összeget - erre érdekes módon csak Pécs város saját projektjei jogosultak. Bízzunk benne, hogy a jelenlegi állapot még változik!

- Az új funkciókkal több épület megüresedik. Mi a megye szándéka ezekkel - a nem kis értéket képviselő - ingatlanokkal?
- Az új kiállítótér segítségével az egész rendszer olcsóbbá válik, hiszen jelenleg szétaprózott az intézményhálózat. A megüresedő épületeket hasznosítanunk kell. Az azonban bizonyos, hogy a változás hatékonyságnövekedést és költségtakarékosságot jelent majd a megyei önkrományzat mindenkori költségvetése szempontjából.

Korb Zoltán