Mit tesznek az új fiúk Pécsért? - Kővári: "Csak az összefogás segíthet"

2010. május 03. hétfő 18:59

Mit tesznek az új fiúk Pécsért? - Kővári:
A nemrég megválasztott pécsi országgyűlési képviselőket bemutató sorozatunk második részében Kővári Jánost szólaltatjuk meg, akit már a választások első fordulójában mandátumhoz juttattak a Kertvárosban, valamint a környező kilenc településen élő polgárok.

- Pécs legsűrűbben lakott városrészében igen sok ügy végére kell pontot tenni. Melyek élvezik különleges figyelmét?
- Az általam legfontosabbnak tartott ügyek egyike a kertvárosi M/60-as elkerülő út, amelynek megépítését immár másfél éve szorgalmazom. Már többszörösen megjártam azokat a fórumokat, ahol ezért lobbizni lehet, ennek eredményeképpen az ország leendő miniszterelnöke, Orbán Viktor, amikor Pécsett járt, ígéretet tett ennek megépítésére. Én ezt komoly biztatásnak veszem. A másik kiemelt feladat a panel-program folytatása. Ez két okból is különösen fontos: egyrészt jelentős költségcsökkenést hoz a családok lakásfenntartási kiadásaiban, másrészről munkalehetőséget is teremt egyben - főként a kis- és középvállalkozások számára. A hőszigetelés mellett lehetőség lesz a nyílászárók cseréjére, valamint a megújuló energiák mindennapi használatának előmozdítására is a komplex program keretében.



- A legfrissebb jelentés szerint a bűnözési szempontból Kertváros lett a második „legfertőzöttebb" pécsi városrész...
- Itt főként a kallódó fiatalkorúak balhéi, a hajléktalanak zaklatásai, a gépkocsi lopások és az utcai garázdaság okozzák a legtöbb gondot. Úgy látom, ezek eredője egyrészt, hogy a környékbeli fiatalok részére nem megfelelő szabadidős-, művelődési- és sportlehetőségek állnak rendelkezésre, másrészt a közös tulajdon iráni közömbösség. Harmadrészt a szegénységből adódó demoralizálódási folyamatok vezetnek a bűncselekmények elkövetéséhez a legtöbb esetben. Ezen a téren mindenképp lépni akarunk. Az iskolákkal és a civil közösségekkel egy komplex kezdeményezést indítunk útjára. Szeretnénk közösségi programokkal lekötni a fiatalok szabadidejét. „Miénk itt a tér" néven több generációs szabadidőparkokat szeretnénk építeni, ahol közösségre és értelmes elfoglaltságra találnak a gyerekek, a fiatalok és az idősebbek is. Ezek működtetését helyi civil szervezetekre bíznánk. Mindemellett az országos tendenciáknak megfelelően természetesen e városrészben is szeretnénk növelni a rendőri jelenlétet. Fontos feladattá vált a hajléktalanok ellátásának megszervezése is.

- Említette az iskolákat: a kertvárosi családokat különösen sújtották az IMS-problémákból adódó kellemetlenségek. Mi várható ezen a fronton?
- A három - jelenleg áldatlan állapotban lévő - IMS-iskola rendbetételét az egyik legfontosabb feladatomnak tartom, mivel négy gyermekes családapaként mélyen átérzem a szülők aggodalmait. A gyerekek számára nem visszahozható az az idő, amit kénytelenek mostoha körülmények között tölteni tanáraikkal együtt. Nekünk felnőtteknek kötelességünk előteremteni az iskolák rendbetételének fedezetét, hiszen ezt a mi szüleink is biztosították számunkra. Bár a város pályázatot adott be ezek felújítására, a pénzek még nem tekinthetők biztosnak, mivel az is előfordulhat, hogy nem nyerünk. Amennyiben ez történik, úgy mindent el fogok követni azért, hogy a központi költségvetésből legyen erre forrás, de bízom a pályázatok sikerességében.

- Ön civilként került be először a városi, majd most az országos közéletbe, emellett mély szociális elkötelezettsége is jól ismert a városlakók körében. Az e téren szerzett tapasztalatait fogja-e hasznosítani valamilyen módon az Országgyűlésben?
- Immár húsz éve dolgozom a civil szférában, ahol szociális, foglalkoztatási és oktatási ügyekben tevékenykedtem. Úgy érzem, rendelkezem olyan tapasztalattal, amely a közösség javát szolgálhatja. A társadalmi kapcsolatok szövetének kiépülésért, nevesül az egyetemek, az egyházak, a gazdasági és a civil szféra együttműködésének előmozdításáért mindenképpen tennék. Ezek szerepének megerősítéséért és a köztük létrejövő együttműködések szervezéséért szívesen dolgoznék. De le kell szögeznem, elsősorban körzetem Kertváros, valamint a környező kilenc település képviseletéért szeretnék minden tőlem telhetőt megtenni.

- Hoppál képviselőtársa arról számolt be, hogy szinte folyamatosan keresik a választópolgárok, bár sok esetben nem a honatyai feladatkörbe tartozó ügyekkel. Ön mit tapasztalt?
- Hasonló a helyzet esetemben is: igen sokan keresnek fel, főként nehéz helyzetben lévő emberek. Az ő problémáiknak az orvoslása tényleg sokkal inkább tartozik az önkormányzati képviselők kompetenciájába. Viszont még egy ilyen megkeresést sem utasítottam vissza. Próbálok mindenkinek segíteni, de sokszor ez is kevés, mert a problémáknak mélyebb gyökereik vannak. Meg kell mondjam, a legtöbb esetben nem is az önkormányzat, és nem is az állam tudja megoldani ezeket a problémákat, hanem az emberek közötti összefogás. Én ebben hiszek, és ezért szeretnék tenni.

Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva