Mindenben támogatják egymást a Pécsi Székesegyház Nagycsaládos Egyesületének tagjai

2013. december 26. csütörtök 09:31

Mindenben támogatják egymást a Pécsi Székesegyház Nagycsaládos Egyesületének tagjai

A Pécsi Székesegyház Nagycsaládosok Egyesülete huszonöt éve alakult. Jelenleg 280 család alkotja a közösséget. Céljuk az értékek megőrzése, a házasság, a család és a gyermekek védelme.

Dr. Farkasné Székely Kamillával, az egyesület régiós titkár-helyettesével karácsony apropóján beszélgetett munkatársunk. Kamilla alapító tagként, és kezdetben vezetőként aktív szerepet vállal a közösség életében. Elsősorban az összetartást próbálják erősíteni a tagok között, mondta, hogy érezzék, mindig számíthatnak egymásra.

- A közösségen belül tevőlegesen, tanácsokkal és ha szükséges anyagilag is támogatjuk egymást. Évente mindenkitől tíz óra önkéntes munkát kérünk, mely a közösséghez való tartozást is erősíti az emberekben. Az 1990-es évek elején újdonságnak számított, hogy szabadon alakíthatunk közösséget, ezért hamar népszerűvé vált a kezdeményezésünk. Természetesen azóta sok minden változott, sokkal több lehetőségük van az embereknek, kicsit talán ezért is távolodnak ezektől az értékektől. Az utóbbi években a válság hatására újra megnövekedett tagjaink száma. Manapság már olyan problémákkal találkozunk a nagycsaládosok közösségén belül, amivel régen nem kellett számolni.

Kamilla egy olyan család történetéről beszélt először, ami általánossá vált az utóbbi időben.

- Egy háromgyerekes családban az apa elvesztette munkáját, az anya pedig gyesen volt, de ebből nem tudták fedezni a kiadásaikat és a hitel törlesztő részletét. Elárverezték a lakásukat és Ócsán kaptak ideiglenes lakást, de még a fuvart sem tudták kifizetni. Ebben segített az egyesületünk. Az édesapa külföldön talált munkát. Így sem könnyű a helyzetük, hiszen nagyon ritkán tud hazajárni, úgynevezett skype apuka lett, de legalább van keresete.

Egy leleményes család történetét is megosztotta velünk. Sem az apának, sem az anyának nem volt állandó munkahelye, ezért vidéken egy nagy területen kezdtek gazdálkodni. Az anya savanyúságot készít a zöldségekből, árujuk rendkívül kelendő. Az egyesület tagjainak 10% kedvezménnyel adják el a portékát, de legtöbbször előre jelentkezni kell, annyira népszerűek.

- Szerencsére sűrűn találkozunk jó példákkal és a hozzánk tartozó családok körülbelül feléről elmondható, hogy jól élnek. A baj ott kezdődik, ha a csalódások, anyagi gondok hatására bezárkóznak és nem kérnek segítséget. Egyre nehezebb fenntartani egy többgyerekes családot, ezt látjuk és természetesen segítünk is a bajban. Ha szükséges gyűjtést rendezünk, Ha valakinek nincs mit ennie, akkor minden más, csak másodlagos lehet. A segítség azonban nem minden esetben pénzt jelent. Itt szeretném hangsúlyozni, hogy mi elsősorban nem karitatív szervezet vagyunk. A családok érdekvédelmét oly módon látjuk el, hogy programokat szervezünk, közösséget alkotunk, egymást támogatjuk, próbáljuk a döntéshozókat is informálni a családok szükségleteiről.

Kamilla elmondta, hogy a közösség egyben önsegélyező csoport is, a tagok egymással cserélhetnek, akár tárgyakat, akár szolgáltatásokat. Mivel sok a hiteles, életviteli, jogi és munkavállalási tanácsadást is szoktak tartani a közösség azon tagjai, akik ezzel foglalkoznak.

- Sokaknak jelent problémát a pénz beosztása, ez az utóbbi időben még jobban érzékelhető. A munkahelyek többsége sem úgy van kitalálva, hogy mellette jusson idő a családra, nem emberközpontú a rendszer. Ennek ellenére hiszünk benne, hogy megoldható, hiszen nincs annál nagyobb öröm, mint ha a gyerekeink és az unokáink együtt lehetnek. Magyarország csak akkor lesz egészséges, ha a családok is azzá válnak. 

Képünk illusztráció, egy korábbi rendezvényen készült.

Horváth Patrícia