Mi lesz Péccsel? Csődveszélyben a költségvetés!

2008. január 27. vasárnap 21:28

Mi lesz Péccsel? Csődveszélyben a költségvetés!
Bár egyelőre még csak alakítgatják Pécs 2008-as költségvetését, annyi már most látszik: folytatódik az elmúlt években tapasztalható mélyrepülés. Hatalmas hiányok, s túltervezett bevételek jellemzik a leendő büdzsét, a megtakarítási próbálkozások pedig a jelek szerint nem folytathatóak tovább.

Jelenleg is tárgyalja az önkormányzat költségvetési bizottsága, milyen formában kerülhet majd a közgyűlés elé a város 2008-as büdzséje februárban. Azt azonban már most kijelenthetjük: az eddigieknél is nehezebb dolguk lesz a városháza dolgozóinak a dokumentum végső formájának kialakításakor - ugyanis mind a hitelállomány, mind a büdzsé hiánya eddig nem látott mértékűre emelkedhet.

Érdemes figyelembe venni persze, hogy az elmúlt évek hozadékával is meg kell küzdenie a pécsi vezetésnek: a bázis ugyanis valószínűleg cirka ötmilliárdos hiánnyal indul, s az év végére elérheti a nyolc és fél, kilenc milliárdos kritikus határt. A város immár évek óta - s ráadásul egyre nagyobb mértékű - adósságállományt görget maga előtt.

Csak az adóemelés a megoldás?

A városházán a hiányok mérséklése miatt döntöttek nemrégiben úgy, hogy növelni kell a helyi adóbevételeket: az idegenforgalmi adót a lehető legmagasabb szintre emelték, megemelték az építményadó mértékét, csökkentették a mentességet élvezők körét.
A belső takarékoskodás azonban még mindig csak kezdeti stádiumban van.

A büdzsé készítői minden bizonnyal idén is az ingatlanok értékesítéséből származó tervezett bevételekkel - valamint a növekvő helyi adóbevételekkel - próbálják kozmetikázni a számokat, azonban erős a félelem: ebből év végére nem lesz meg a várt 4-5 milliárdos pluszbevétel. Olyan épületektől szabadulnának ugyanis Tasnádiék, mint az egykori Zrínyi laktanya, a Magasház vagy éppen a hatodszorra meghirdetett Munkácsy utcai rendelőintézet épülete - ezekre pedig az elmúlt esztendőkben sem volt vevő.

Tavaly alig 112 millió forint (összehasonlításul: ez egy színvonalasabb mecseki villa ára) bevétele származott például az önkormányzatnak ingatlanok értékesítéséből, holott ennek sokszorosát tervezték.

Szomorú hozadéka lesz 2008-nak az is, hogy az államtól származó normatívák és juttatások kormányzati megnyirbálása miatt a pécsi költségvetés közel másfél milliárdot bukik 2007-hez képest.

Vállaljuk akár a populizmus vádját ise megemlítjük, hogy az iskolaátszervezésekből származó megtakarítások ezen összegnek mindössze töredékét jelentették.

Ráadásul hitel fronton sem állunk túl jól: az év végére - a kormánygaranciára váró tízmilliárdos EIB-hitel felvétele után - átlendülhet a pécsi hitelállomány a bűvös 20 milliárdos határon.

De az is kérdéses még (főként a fentiek ismeretében), hogy garanciát ad-e az állam erre a hitelre, s valóban megkapja-e Pécs a kölcsönt? Döntés ugyanis még nincs az EKF-beruházások önerejének előteremtéséhez és a reptér fejlesztéséhez szükséges kölcsön ideítéléséről.

Forrásaink szerint, akik a reálgazdaságban tevékenykednek, a fentiek tudatában, tavaszra-nyárra a város akár a biztos csődre - vagy legalább a csődbiztos fogadására készülhet...

K. Z.