Birkóznak a „tolleri örökséggel"

2007. november 29. csütörtök 22:07

További takarékoskodás, az intézményi átszervezések folytatása, emelkedő városi adók és eddig soha nem látott mértékű hitelállomány: röviden így summázhatnánk a mai közgyűlés középpontját jelentő költségvetési koncepcióról szóló előterjesztést, ami továbbra is a korábbi ciklusok városgazdálkodási gyakorlatának örökségét igyekszik kezelhetővé tenni.

Pécs 2008-ra tervezett költségvetése újabb megszorításokat jelent mind az önkormányzati fenntartású intézményekre, mind a lakosságra nézve.
Az eddigi lépések a jelek szerint csak tüneti kezelésre voltak elegendőek.

A polgármester a testületi ülés szünetében tartott sajtótájékoztatóján el is ismerte: a városvezetés jövőre tovább folytatja az intézményműködések racionalizálását. Ez az ellenzék szerint nem jelent mást, minthogy újabb állások fognak megszűnni, s az átalakítások miatt oktatási intézményeket zárnak be.

Emellett - az ÖPE javaslatával egybehangzóan - megkezdik azokat a tárgyalásokat, amelyekkel bizonyos szolgáltatásokat az önkormányzat átad a civil szférának. Ilyenek lehetnek például a szociális vagy a kulturális ellátással kapcsolatos feladatok. Tasnádi Péter rámutatott: növelni kell az adóbevételeket, ezért az idegenforgalmi adót a lehető legmagasabb szintre emelik, élnek a luxusadó bevezetésének lehetőségével, az ingatlanadó illetve építményadó kapcsán pedig a rászorultság elve alapján differenciálnák a kötelezettségeket.

„Nem elég, hogy az önkormányzatokat ellehetetleníti el az állam, Pécsett a tolleri örökséggel is meg kell birkózni - mondta egy másik sajtótájékoztatón Révész Mária, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője. „Hat éve folyamatosan óriáshiteleket veszünk fel, a költségvetési hiány meglódult, s éppen erre az időszakra datálhatók azon beruházások is, amelyek később fenntarthatatlanná váltak" - mondta.

Páva Zsolt, szintén a Fidesz képviselője a költségvetési koncepcióról úgy vélekedik: „Pécs problémáit a dokumentum tisztán a megszorításokkal próbálja enyhíteni, ahelyett hogy a saját működésének problémáit orvosolná". A korábbi polgármester szerint a bevételi oldalt kellene növelni, mégpedig a meglévő vagyon fejlesztésével, majd hasznosításával. „AZ EKF miatt ütemesen növekszik a városi ingatlanok iránt a kereslet, így azok révén jelentős forrásra tehetne szert az önkormányzat" - tette hozzá.

Nagy Csaba, a pénzügyi bizottság fideszes elnöke szerint a város összesített adósságállománya mára elérte a törvény által engedélyezett szint 93 százalékát, ami az év végére közelíteni fogja a 19 milliárd forintot. A képviselő úgy látja, a készülő büdzsé alkalmatlan az EKF-beruházások önrészének finanszírozására is, így nem látható, honnan lesz forrás a többmilliárdos költségek kigazdálkodásához.

Tasnádi Péter szerint viszont egyelőre még csak egy koncepcióról van szó, így remény mutatkozik a központi költségvetésből származó bevételek növelésére is. Ennek ellenére ő is nehéz évre számít, tehát elkerülhetetlen az önkormányzati fenntartású intézmények működésének további ésszerűsítése és a városi tulajdonú cégek holdinggá szervezése.

A megszorítások - minden valószínűség szerint - jövőre is elérik az oktatáspolitikát. A koncepció újabb osztályösszevonásokat és a középfokú intézményrendszer átalakítását helyezi kilátásba.

Ennek kapcsán Bognár László, az oktatási bizottság ellenzéki tagja megjegyezte: az idei átszervezésekkel félmilliárdot spórolt meg a város, jövő évre azonban éppen ennyivel csökkenhet a normatíva, így semmilyen eredményt nem lehet elérni az öncsonkítással egyenlő átalakításokkal. Bognár a középiskolai osztályok tervezett összevonása kapcsán óva intette a városvezetést: „költség-haszon elemzés nélkül ne fogjanak hozzá a művelethez, mert pusztán politikai okokból nem szabad erőltetni azt".

Korb Zoltán