Megmarad az oldi gyermekotthon

2010. április 29. csütörtök 15:30

Megmarad az oldi gyermekotthon
A Baranya Megyei Önkormányzat idei harmadik ülése háromnegyed órás késéssel kezdődött, mivel a szocialista frakció különvonult, így a huszonöt napirendi pont megtárgyalása hosszú folyamatnak ígérkezett a jelenlevők számára.

Gulyás Emil, a szocialista frakció vezetője napirend előtti felszólalásában megindokolta a késedelem okát: kifogásolta, hogy újból későn kerültek a bizottságok elé az előterjesztések, amit már sokszor szóvá tettek, és a mostani ülés az utolsó alkalom, hogy ilyen formában támogatják a közgyűlés munkáját.

A közgyűlés ezek után rátért a tényleges munkára. Az egyik legfontosabb pontot, a Baranyai Élménykörúttal kapcsolatos döntésekről szóló tervezetet Hargitai János (képünkön), a közgyűlés elnökének javaslatára levették a napirendről. Néhány kisebb volumenű napirendi pont elfogadása után került sor a megye gyógypedagógiai intézményrendszerének átszervezéséről szóló előterjesztésre, a nap talán legvitatottabb témájára.

A régóta a viták kereszttüzében lévő, a sajátos nevelési igényű gyermekeket érintő intézményi átszervezés és a racionálisabb feladatellátás kidolgozása után - a korábbi híresztelésekkel ellentétben - nem szűnik meg az oldi gyermekotthon, noha hivatalosan a mohácsi intézmény tagintézményeként működik tovább, csakúgy, mint a pécsváradi gyermekotthon a komlói székhelyintézmény részeként.

Ezzel az intézményracionalizálással, azaz az oktatás és a gyermekvédelem szétválasztásával mintegy ötvenmilliót spórol a megye. Az oldi otthonban tizenöt fogyatékkal élő gyermekkel tíz szakpedagógus foglalkozik a továbbiakban. Mint Horváth Zoltán, a közgyűlés alelnöke hozzáfűzte, a döntés nehéz volt, de a tagintézményesítéssel az oktatás színvonala növelhető, nem mellesleg pedig a gyermekvédelem is erősödik általa.

Hargitai János megyei elnök hozzászólásában megemlítette, hogy csak olyan szervezeti lépéseket hajtottak végre, amelyekkel fenntartható a jelenlegi rendszer, eme intézkedések gyakorlatilag kényszerből születtek meg.

Ezután a képviselő-testület sorban fogadta el a kisebb volumenű előterjesztéseket (az idei költségvetés technikai jellegű módosítása, az SZMSZ és az egyetemmel kötött feladatátadási szerződés módosítása, a Zadar megyei önkormányzattal nemrég megkötött együttműködési megállapodás jóváhagyása, Baranya ifjúsági koncepciójának és cselekvési tervének elfogadása, a megye részvétele az egyetem által szorgalmazott Tanuló Város - Régió Fórumban), majd sor került az EKF-program keretében a megye gesztorsága alatt álló kulcsprojektek jelenlegi állásáról szóló előterjesztésre.

Az április eleji állapotok szerint a Tudásközpont esetében eddig a megítélt támogatás mintegy 27 százaléka, több mint 1,2 milliárd Ft került kifizetésre (a kivitelezés 32 százalékos készültségi fokon áll), míg a Nagy Kiállítótér-Múzeum utca projekt esetében több mint 500 millió a már kifizetett összeg, ami mintegy 37 százaléka az összes megítélt támogatási pénznek.

A Tudásközponttal kapcsolatosan - Hargitai János belegyezésével - a közgyűlés elfogadta Gulyás Emil javaslatát, hogy állítsanak fel az intézmény későbbi működtetésére létrehozni szándékozott Pécs Tudásközpont Kft. vezetése mellé egy háromfős felügyelő-bizottságot, amelybe két főt a megye delegálna, így ellensúlyozva az egyetemi szférából érkező ügyvezető feladatait.

H. L. B. - Fotó: Kováts Judit