M6: a végleges engedély a tét

2010. október 14. csütörtök 18:57

M6: a végleges engedély a tét
Keresik a hibákat az M6-os autópálya Dunaújváros-Szekszárd közti szakaszán a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) szakemberei. Ez a szakasz a március 31-i átadóra csak ideiglenes forgalomba helyezési engedélyt kapott, ráadásul a májusi esőzésekkor pályaomlás következett be. A tét a végleges engedély.

Egy speciális fúrószerkezettel henger alakú mintákat vágnak ki az autópálya aszfaltcsíkjából. A keresztmetszet elárulja, hogy az egyes rétegek kellő vastagságúak-e. A Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ (KKK) a május végi beomlás környezetében is megvizsgálja a rézsűk, töltések anyagösszetételét, a beszállított építőanyagok és föld minőségét.

De nem csak így zajlik a vizsgálódás. A minisztérium sajtóosztályától írásban megkapott válaszokból kiderül, hogy "a terveket, minősítési dokumentációkat és a kivitelezést is ellenőrzik. Áttekintik az építési naplókat, kimutatásokat, a szalagkorlátok és vadvédő kerítések előírásszerűségét és számos egyéb tényezőt."

A szaktárca célja, hogy továbbra is "biztosított legyen Budapest és Pécs között a gyors összeköttetés, ezért az ideiglenes forgalomba helyezési engedélyt visszavonni nem tervezi." Ugyanakkor fenntartja magának a jogot, hogy a végleges engedélyt ne adja ki.

A sztráda műszaki felülvizsgálatát még a nyáron rendelte el a minisztérium, az indoklás szerint: "az NFM minden PPP-konstrukcióban megvalósult beruházás jogi-pénzügyi és műszaki-tervezési szempontú átvilágítását elvégzi, az M6-os esetében pedig a májusi pályaomlás is indokolja a felülvizsgálatot."

Befejezése év végére várható.

Addig az NFM médiareferense, Arzt Gergely nem kívánt beszámolni a már felfedezett hibákról, anomáliákról. Arról, hogy milyen következményei lehetnek a felülvizsgálatnak a következőképpen fogalmazott:

- Amennyiben a felülvizsgálat nem szerződésszerű teljesítést igazoló tényeket, kivitelezési hibákat tárna fel, az elvárt minőséget, állapotokat a kivitelezőnek saját költségére kell előállítania.

Ezen felül hangsúlyozta, hogy akár - az egyébként roppant előnytelen - PPP-szerződés feltételeinek módosítását is kezdeményezheti a minisztérium.

S. B. - Fotó: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium