Lezajlott a baranyai önkormányzati hivatalok átalakulása

2013. május 22. szerda 15:29

Sajtóközleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz a Baranya Megyei Kormányhivatal. A Hargitai János kormánymegbízott által jegyzett tájékoztatót teljes terjedelmében közöljük.

"Történelmi léptékű átalakulás zajlik ma a magyar állam- és önkormányzati igazgatásban. A cél egyértelmű: a kisebb területi államigazgatási egységekkel közelebb kerüljünk a polgárokhoz, valamint a hivatalos ügyek intézése hatékonyságának növelésével az állampolgárok érzékelhetően elégedettebbek legyenek az állam szolgáltatásaival. Ennek egyik kiemelkedő lépéseként a nemzeti együttműködés kormánya új, modernkori járási rendszert hívott életre. Ez Baranya megyében tíz járási hivatal létrehozását jelentette Bóly, Komló, Mohács, Pécs, Pécsvárad, Sásd, Sellye, Siklós, Szentlőrinc és Szigetvár székhellyel. Az átalakítás ezután a települési önkormányzati hivatalok átszervezésével folytatódott. Baranyában a 2012 végén 102 hivatal (85 körjegyzőségi és 17 polgármesteri) működött, amely a napjainkra lényegében befejeződött folyamat eredményeként 60 hivatalra (56 közös önkormányzati és 4 polgármesteri), 58,8 %-ra csökkent.

A törvényi rendelkezés alapján az önkormányzatok megszüntették a korábbi körjegyzőségeket, helyettük közös önkormányzati hivatalokat hoztak létre. Közös hivatalt azoknak a településeknek kellett kialakítani, melyek lakosságszáma nem éri el a kétezer főt és nincs városi rangjuk. Legalább hét település társulása esetén a közös hivatalt létrehozó települések lélekszáma lehetett kétezer főnél kevesebb.

 

 

A közös hivatalhoz tartozó települések vonatkozásában a siklósi járáshoz tartozó Kovácshidai és a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatalok 12-12 településsel a legnagyobbak, majd a Szentlőrinci 11, és ezt követi a komlói járásban lévő Egyházaskozári és a sellyei járásbéli Baksai Közös Önkormányzati Hivatal 10-10 településsel. Kétezer fő összlakosságszám alatt, de 7 település részvételével tudott hivatalt alakítani a Tótszentgyörgyi Közös Önkormányzati Hivatal a szigetvári járásban. A nemzetiségi kedvezmény alapján (2000 fő alatti, de 1500 főt elérő összlakosságszám, 20%-t meghaladó nemzetiségi arány a népszámlálási adatokban), minisztériumi jóváhagyással alakított közös hivatalt a siklósi járásban Alsószentmárton és Siklósnagyfalu (cigány), a bólyi járásban Babarc, Liptód és Versend (német és cigány), valamint a sellyei járásban Felsőszentmárton, Drávakeresztúr és Drávasztára (horvát).

Jellemző, hogy ahol a közös önkormányzati hivatalok két vagy több körjegyzőség összeolvadásával jöttek létre a székhely hivatal mellett egy vagy több állandó kirendeltséget is létrehoztak. Ugyancsak jellemzően kirendeltség működnek ott, ahol a székhely város. Jelen folyamat zárásaként 63 településen jött létre kirendeltség.

A 60 napos átmeneti időszak lejártát követően 8 települési önkormányzatot kellett közös önkormányzati hivatalhoz jelölnie a kormányhivatal vezetőjének, mert nem tudott határidőn belül hivatalt alakítani, vagy más hivatalhoz csatlakozni. Ezek közül az egyik problémát a Lippó körjegyzőséghez és a Majsi körjegyzőséghez tartozó települések okozták, mivel együtt kívántak közös önkormányzati hivatalt alakítani, azonban a székhely település kérdésében nem tudtak megegyezni. Megegyezés hiányában éltem kormánymegbízotti kijelölési jogommal, így Lippó, Bezedek, Ivándárda és Sárok településeket a Nagynyárádi, Majs és Udvar településeket a Lánycsóki Közös Önkormányzati Hivatalhoz jelöltem.

Két település a határidő lejártát megelőző napokban kereste meg hivatalalakítás szándékával a területileg határos városi önkormányzatot. Korábban Egerág és Kisherend települések egy körjegyzőségben működtek és az Egerággal határos Kozármisleny város önkormányzatát keresték meg közös hivatal létrehozása céljából, amely polgármesteri hivatalt működtetett. Kozármisleny önkormányzat képviselő-testülete a kezdeményezést elutasította és a megállapodás megkötése megtagadásának jóváhagyását kérte a kormányhivatal vezetőjétől. Egerág vonatkozásában a kozármislenyi önkormányzat kérését elutasítottam, Kisherend vonatkozásában - mivel az nem határos a várossal - kijelölés útján intézkedtem Kozármislenyhez való csatlakozásáról.

Kardinális kérdésként merült fel az állandó kirendeltség létrehozása Egerágon, valamint Drávaszabolcson. Egerág ragaszkodott a kirendeltség működtetéséhez, amit Kozármisleny város önkormányzata elutasított, és csak hosszas tárgyalások, illetve a kormányhivatal vezetője által koordinált szakmai egyeztetést követően fogadott el. Ugyancsak az állandó kirendeltség létrehozása körüli vita okozott problémát Kovácshida és Drávaszabolcs között, melyet hosszas egyeztetés után sikerült rendezni, így Drávaszabolcson is létrehoztak kirendeltséget.

Pécs, 2013. május 22.

Dr. Hargitai János
kormánymegbízott"