Kossuth tér: beton ömlött a pincékbe
2009. július 05. vasárnap 19:57

A régészeti szakma lelkes híve, a pécsi Egres Béla kereste meg lapunkat azzal a városban pletyka szintjén már egy ideje terjedő hírrel, miszerint veszélybe került a Kossuth téri mélygarázs kivitelezésekor feltárt török kori pince bemutathatóvá tétele.
Mint mondta, tudomása szerint a több százéves, jó állapotban megmaradt földalatti létesítményt véletlenül elárasztotta betonnal az építő cég, így nem kizárt: nem láthatják majd a pécsiek a föld mélyének egyik új kincsét. Hozzátette, amennyiben már műemlékké nyilvánították a pincét, büntető-feljelentést tesz rongálás miatt.
Első körben Tóth Zsoltot, a téri ásatásokat vezető régészt kerestük meg, mit tud a történtekről.
Ő megerősítette: a kivitelezés során a pince miatt szükségessé vált cölöpözéskor "történt egy kis malőr, és valamennyi beton valóban befolyt a pincébe". Hozzátette azonban, a kivitelező kötelezettsége lesz a bekerült, ma már természetesen megkötött állapotban lévő építőanyag eltávolítása, s a pince - ásatáskor dokumentált - állagának helyreállítása. "Az emlék ugyanis kissé megrongálódott történtek miatt". Ebben a kérdésben már egyeztettek is a mélygarázs építtetőivel, mondja, akik vállalták, helyrehozzák a hibát.
Az esetleges büntető-feljelentés kapcsán felhívtuk Lázár Gabriellát, a szakfelügyeletet ellátó Kulturális Örökségvédelmi Hivatal pécsi irodavezetőjét, aki szerint nem fogják műemlékké nyilvánítani a pincét, így a rongálás miatt alapja sem lesz a feljelentés megtételének. Mindettől függetlenül a kivitelezőknek úgy kell kialakítaniuk a garázst, hogy a török emlék látogatható legyen.
Horváth Mária, a Wipark-Konzumparkoló Kft. projektmenedzsere ígéri: az eredeti terveknek megfelelő állapotban teszik látogathatóvá a régészeti szenzációt, annál is inkább, mert erre határozatban kötelezte őket az örökségvédelmi hivatal. Hozzátette, amennyiben nem az előre elfogadott formában mutatják be a pincét, használatba vételi engedélyt sem kapnának. Elmondta még, a munkák ugyan jelenleg még nincsenek ebben a szakaszban, de őszre végezni fognak a feladatokkal, olyan formában, ahogyan azt eredetileg vállalták.
Képünkön: régészek a pince feltárásakor.
Korb Zoltán - Fotó: siraso.blog.hu
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Két autó ütközött, lezártak egy...
- 85 ezer gyermek szünidei...
- Minden fontos információ elérhető a...
- Ilyen volt egykoron egy bazi nagy...
- Kapu Tibor szerint az űrben is...
- Aki átfestette Lenin portréját
- Egy héten át tartó rendőrségi razzia...
- Idegen férfi neszezésére ébredt egy...
- Horvátország leghosszabb hídján is...
- Zivatarokra, jégesőre figyelmeztetnek...