Kossuth tér: változik a terv?

2008. június 08. vasárnap 17:46

Kossuth tér: változik a terv?
A szakemberekből álló ásatási bizottság április végén járt a Kossuth téren felépítendő mélygarázs helyszínén. Az akkori bejárásuk után megfogalmazott állásfoglalásukban még nem tettek olyan javaslatot, mely a beruházást is érintette volna, ám néhány napja olyan leletekre bukkantak a régészek, melyek módosíthatják a parkoló eredeti terveit.

A bizottság feladata, hogy ásatasi engedélykérelmek elbírálása mellett meghatározott időközönként ülésezve - ha ez szükséges - állást foglaljon az adott területen talált leletekről, az emlékek helyszíni megőrzéséről, illetve az esetleges bemutathatóságuk biztosításáról. (A szakmai testületben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal /KÖH/, a megyei múzeum szakemberei mellett helyet kap az MTA Régészeti Intézetének, valamint az ELTE Régészettudományi Intézetének is egy-egy tagja.)

Elutasították a feljelentést

Mint ismert, Egres Béla, egy pécsi amatőr régész az ásatásokkal kapcsolatban tett bejelentést, mert szerinte közérdekű adatokat titkoltak el azzal, hogy átláthatatlan kerítést emeltek a Kossuth téren. Az ügyészség feljelentés-kiegészítésre tovább küldte az iratokat a rendőrségnek. Mint azt az amatőr régésztől megtudtuk, a rendőrség elutasította feljelentését, s az erről szóló értesítésben megjegyezték azt is, hogy a téren folyó régészeti tevékenység közérdekű adatnak tűnik, ám az adatszolgáltatásra vonatkozó igényét nem az illetékes szerveknek (amely ez esetben vélhetően a KÖH) nyújtotta be.
Egres letett a további jogi lépésekről, mint mondja azért, mert a tér egyik oldalán nyitott kerítésen át már megfigyelhető a régészek munkája.

A hivatal regionális irodájának régészeti felügyelője, Hajdú Ádám elmondta, áprilisban a bizottság ajánlása után bontották el a tér északi oldalán található római kori épületmaradványokat. Mint mondta, szakmai szempontból azért nem volt indokolt a megőrzésük, mert egyrészt nagyon vékony falakról volt szó, másrészt a feltárás során nyilvánvalóvá vált, hogy a romok rómaiak által visszabontott épületek, melyeknek csak az alapjai maradtak meg, s melyeknek területét a későbbiekben temetőként használták - így „látványos", informatív bemutatásukra nem kerülhetett volna sor.

Mint Tóth Zsolttól, a Kossuth téri ásatások vezetőjétől megtudtuk, időközben újabb, ezúttal a tér dél-nyugati részén (a Konzum Áruház bejárata felőli területen) két középkori lakóépület alapfalait, illetve egy félig betömedékelt pincét találtak.

Ezzel kapcsolatban Hajdú Ádám azt mondta, a cél az, hogy az utóbb feltárt maradványok bemutathatóvá váljanak, megőrizzék őket. Ám, fűzte hozzá, minderről a beruházó képviselőivel, a mélygarázs tervezőjének részvételével is egyeztetnek majd.

A megőrzésről még nem született meg a végső döntés, de az építészekkel már azon dolgoznak, hogy az ásatási bizottság két hét múlva esedékes ülésén a konkrét tervjavaslatokról is dönthessenek - mondta.

Kiemelte, az ásatási bizottság javaslatai ugyan nem kötelező érvényűek, ám a régészeti munkák felügyeletét ellátó KÖH a döntését rendszerint a szakmai testület állásfoglásának megfelelően hozza meg.

Dévényi Sándor, a mélygarázs egyik tervezője szerint ugyan némileg módosítani kell a terveken, de műszakilag megoldható a középkori épületek bemutatása a parkoló délnyugati lehajtó rámpája alatt. Az építész szerint semmilyen időbeli csúszással sem jár majd az esetleges módosítás.

Kerestük a Wipark-Konzumparkoló Kft. beruházási projektmenedzserét, Horváth Máriát is, ám a bizottság üléséig nem kívánt nyilatkozni. 

A régészek munkájuk kétharmadával mindenesetre már végeztek, a számukra megszabott ütemterv szerint haladnak, s várhatóan a szerződés szerinti, júliusi 12-ei befejezési is dátumot tartani tudják majd - mondta az ásatásvezető. Tóth Zsolt megemlítette azt is, hogy a római kori freskótöredék után szintén jelentősebb leletnek számító, egy a középkorból származó és Péter apostolt ábrázoló tenyérnyi szoborfej-töredéket is találtak.

Képünkön: a tér délnyugati oldalán (látványterv jobb alsó sarok) található rámpa alatt őriznék meg az emlékeket.

B. M. - Fotó: Építészkör Kft. látványterve