Komolyzenei koncertek a Pécsi Tavaszi Fesztiválon

2010. március 09. kedd 12:44

A Pannon Filharmonikusok hagyományos ünnepi nyitókoncertjével veszi kezdetét, s a Globe Színház muzsikusainak Shakespeare korát idéző estjével zárul a Pécsi Tavaszi Fesztivál, amely pontosan egytucat klasszikus zenei élményt kínál a közönségnek.

A Pécs2010 - Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt eseményeként megvalósuló fesztivál sokrétű kínálatát nehéz kulcsszavakkal összefoglalni, mindenesetre a jubiláló Schumann és Chopin művészete mellett kiemelendő a kórusmuzsika szerepe a rendezvénysorozatban.

A főszervező Pécsi Kulturális Központ a fesztiválprogram kialakításakor idén is figyelmet fordított arra, hogy a külföldi világsztárok, az elismert hazai muzsikusok és a kiemelkedő színvonalú pécsi együttesek fellépése sokszínű palettát eredményezzen, amely rászolgál a hallgatóság érdeklődésére.

A nemzeti ünnepen a Pannon Filharmonikusok Erkel, Liszt és Dvořak műveiből játszik a színházban, Vass András vezénylete és Farkas Gábor zongorajátéka mellett. Másnap a bazilikában mutatja be a velencei San Marco 16-17. századi szerzőinek muzsikáját a pécsi UniCum Laude, valamint a Sonatores Pannoniae Barokk Rézfúvós Együttes. A jubileumi koncertek sorát három pécsi kötődésű előadó estje nyitja március 18-án: Megyesi Schwartz Lúcia és Kovács István énekművészek Jandó Jenő zongorakíséretével válogatnak a kétszáz éve született Schumann legszebb dalaiból.

A bicentenárium jegyében még két Chopin-koncert várja a közönséget - stílszerűen lengyel zongoraművészek játékával. Március 21-én, a Művészetek és Irodalom Házában Marcin Dominik Gluch, 30-án a Dominikánus Házban pedig Pawel Kowalski ad szólóestet.

A kórusmuzsika műfajában a pécsi szálak dominálnak - ezen a kórusélet vidéki fellegvárának számító város tavaszi fesztiválján nem is csodálkozhatunk. A megyeszékhely nemzetközileg elismert együttese, a Pécsi Kamarakórus március 24-én a nyolcvanadik születésnapját ünneplő karnagy, Tillai Aurél előtt tiszteleg, aki saját szerzeményeit vezényli.

A szintúgy nagysikerű, Kertész Attila által vezetett Mecsek Kórus és Bartók Béla Leánykar április 11-én mutatja be „Stabat mater dolorosa" c. koncertjét. A „Nemzetközi Bartók- és Kodály-műhely pécsi kórusokkal" című workshop karnagy-résztvevői pedig ugyanezen a napon dirigálnak gálakoncertet, három pécsi együttes és a linzi David Kórus közreműködésével.

A helyi kiválóságok mellett a fesztivál kétségkívül legismertebb előadógárdája, a brit King's Singers fellépése ígér csodálatos estét - a pécsi bazilikában tartandó, március 27-i koncertjükre azonban már egy hónappal az esemény előtt elkeltek a jegyek.

A fesztiválhoz kapcsolódóan a Pannon Filharmonikusok ritkaságokat és világsztárokat prezentál. A zenekart 1811-ben megalapító Lickl György tiszteletére húsvét hétfőn a bazilikában bécsi klasszikusok mellett a szerző műveit játssza az Erdődy Kamarazenekar. Ugyanitt április 10-én, a pécsi szimfonikusok kíséretében bemutatkozik a párizsi Notre Dame orgonistája: Olivier Latry, a Bécsi Volksoperben dirigens Leopold Hager vezényletével.

Fesztiválzárás gyanánt végül egy igazi különlegesség várja a hallgatóságot a Dominikánus Házban: Philip Pickett és a londoni Globe Színház zenészeinek „Shakespeare's Musick" című produkciója virtuóz játékkal és kifinomult ízléssel jeleníti meg a korabeli színház muzsikáját. A korhű hangszerelés mellett szórakoztató stílusa miatt érdemes jegyet váltani az előadásra, melyről az udvari bolond szerepében feltűnő színész ténykedése gondoskodik.

Forrás: Pécsi Kulturális Központ