Kevesebben zenélnek a pécsi utcákon, pedig könnyű engedélyhez jutni

2013. augusztus 06. kedd 23:29

Kevesebben zenélnek a pécsi utcákon, pedig könnyű engedélyhez jutni

A nemrég befejeződött Hangulatsziget fesztivál miatt úgy tűnhet, virágzik az utcai zenélés városunkban, ám mint megtudtuk, az eseményre több ismert helyi muzsikus még meghívást sem kapott. Hajba Gergő utcai gitáros érdeklődésünkre azt mondta, néhány évvel ezelőtt sokan jó pénzkereseti lehetőséget láttak a szabadtéri zenélésben, ám mára jelentősen megcsappant az utcai zenészek száma - még annak ellenére is, hogy pofonegyszerű engedélyhez jutni.

Általában sikert aratott a Hangulatsziget fesztivál a pécsi belvárosban, a különböző vendéglátóhelyek előtt fellépő zenészek általában népes publikum előtt mutathatták be tudásukat, a szórakozóhely-tulajok legnagyobb örömére. A felszín azt sejteti, a pécsi utcai zene virágkorát éli, ám mint munkatársunknak több helyi muzsikus is elmondta, a valóság közel sem ilyen rózsás, hiszen a fesztivál során főként más városból érkezők kaptak fellépési lehetőséget, az aktív pécsi utcai zenészek száma pedig csökken.


A "szakma" egyfajta tisztuláson ment keresztül az elmúlt években Pécsett, legalábbis Hajba Gergő szavaiból erre lehet következtetni.

- Három évvel ezelőtt sokan kedvet kaptak az utcai muzsikáláshoz, mondván, jó bevételforrásról lehet szó - idézte fel a belvárost gyakran hegedűszóval megtöltő fiatalember. Mint folytatta, „a belvárost akkor ellepték a zenészek", ám többségük mára eltűnt a közterületekről, hét-nyolc főre csökkent a „keménymag" létszáma, ők azonban rendszeresen kint vannak.

A csökkenés oka minden valószínűség szerint a néhány éve életbe lépett szigorúbb szabályozás.

- Könnyebbé vált engedélyhez jutni, hiszen míg korábban egy-másfél hónapig is eltartott, amíg döntés született egy-egy kérelem kapcsán, idén nekem már három nap alatt elintézték. Egyszerű, betartható játékszabályokról van szó - említette az előírások pozitív oldalát.

Harmincnyolc engedélyt adtak ki

Bár a tapasztalatok szerint az utcákon csökkent a zenészek száma, ez az engedélyek esetében nem látszik meg. Mint a BIOKOM Nonprofit Kft.-nél megtudtuk, jelenleg harmincnyolc ilyen papír van érvényben, ami mindössze eggyel kevesebb, mint tavaly ilyenkor.

Gergő ugyanakkor úgy látja, a rendeletben negatívumok is fellelhetők.

- Az oktatási intézmények, valamint a bíróságok ötven méteres körzetében munkanapokon nyolc és tizenhat óra között tilos a zenélés, a kórházak közelében pedig egyáltalán nem megengedett a muzsikálás. Ezt az előírást kifogásolhatónak tartom, hiszen úgy tűnik, olyanok hoztak rendeletet az ügyben, akik még életükben nem jártak a pécsi belvárosban. Példaként az Irgalmasok utcáját említhetem, ahol a kórház miatt gyakorlatilag egyáltalán nem lehet zenélni - magyarázta.

A zenész úgy látja, az elmúlt évekhez képest ma már sokkal pozitívabban viszonyulnak az utcai zenészekhez a közterület-felügyelők és a rendőrök is, egyedül a lakókkal vívnak időnként szélmalomharcot.

Képünkön: utcazenész a pécsi belvárosban. 

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva