Jön a pécsi füstadó: díjat fizettetnének a távhőről leálló fogyasztókkal

2013. április 16. kedd 13:39

Jön a pécsi füstadó: díjat fizettetnének a távhőről leálló fogyasztókkal

A lakás nagyságától függően évi 15-20 ezer forint díjat fizettetne öt éven keresztül a pécsi önkormányzat minden olyan helyi fogyasztóval, aki a már meglévő távhő-rendszeréről szeretne lecsatlakozni, azzal a szándékkal, hogy másfajta fűtési módra térjen át. Az előterjesztés csütörtökön kerül a városháza természeti és emberi erőforrás bizottsága, és már ugyancsak aznap a közgyűlés elé.

"Pécs levegőszennyezettségének növekedésében - igazoltan - jelentős szerepet játszik, hogy sokan térnek át a távfűtésnél nagyobb és helyi kibocsátással járó fűtési módokra. Ez a körülmény önmagában is indokolja a városban a távhő alkalmazásnak legalább a jelenlegi szinten tartását" - kezdi indoklását a polgármester nevével beterjesztett rendelettervezet.

Erre tekintettel, a távhőszolgáltatásért felelős önkormányzat élni kíván azon felhatalmazással, hogy előírja a távhőről leváló felhasználók részére a díjfizetést. A városházi dokumentum úgy fogalmaz, e díj a helyi önkormányzat bevételét fogja képezni, megjegyezve, hogy ezt az eszközt több más - e tekintetben hasonló adottságú - város, például Miskolc már alkalmazza.

A konkrétumok terén mindez azt jelenti, hogy a távhőszolgáltatási közüzemi szerződés megszűnését követő ötödik év utolsó napjáig a más hőellátás igénybevétele és a távhőszolgáltatás igénybe vétele közötti pozitív előjelű széndioxid-kibocsátási különbözet után kell pénzt fizetni. Az ez alapjául szolgáló számítás egyszerűnek semmiképpen sem mondható részletei ide kattintva olvashatóak.

"A módosításnak - olvasható az előterjesztésben - a környezetre és az egészségre közvetlen hatása van, tekintettel arra, hogy a széndioxid kibocsátási különbözet után fizetendő díj bevezetése megakadályozhatja, hogy a jelenlegi helyi kibocsátással nem járó fűtési módokról tömegesen térjenek át helyi és magasabb szennyező anyag kibocsátású fűtőberendezések használatára."

Ugyanakkor „a módosítás jelentős társadalmi, gazdasági hatása, ugyan nem számszerűsíthető, azonban segíthet megőrizni a távhőszolgáltatás stabilitását, a szolgáltatás színvonalát, lényegében tehermentesítve ezzel az önkormányzat költségvetését és lehetőséget biztosít a fogyasztóknak arra, hogy a szolgáltatást a jelenlegi színvonalon tudják igénybe venni" - írják.

Érdeklődésünkre, hogy a tervezett díj mekkora összeget jelentene az átállást fontolgatóknak, Vida János, a PÉTÁV vezérigazgatója a miskolci példát említette, ahol lakásnagyságtól függően 15-20 ezer forint volt ez az összeg évente. 

Archív képünk a pécsi hőerűmőnél készült, illusztráció.

B. G. - Fotó: Dittrich Éva