Jelentős támogatást nyertek a baranyai önkéntes tűzoltók

2016. június 20. hétfő 17:13

Jelentős támogatást nyertek a baranyai önkéntes tűzoltók

Több, mint öt és félmillió forint értékű felszerelést, illetve képzést nyertek a Baranya megyei önkéntes tűzoltó egyesületek a központi költségvetésből finanszírozott országos pályázaton.

Baranya megyéből az Önkéntes Tűzoltó Egyesület Hosszúhetény, az Önkéntes Tűzoltó Egyesület Majs, a Mecseknádasdi Önkéntes Kiemelten Közhasznú Tűzoltó Egyesület, a Pécsi Kutató-mentő és Tűzoltó Egyesület, a Szabadszentkirályi Önkéntes Tűzoltó Egyesület, az Önkéntes Tűzoltó Egyesület Szászvár és a Szentlőrinci Önkéntes Tűzoltó Egyesület nyert támogatást összesen több, mint öt és fél millió forint értékben.

Többek között mászóövet, áramfejlesztőt, terelőkúpot, dugólétrát, egészségügyi felszerelést, kézi baltákat, puttonyfecskendőt, sisaklámpát, gumicsizmát és melles csizmát, láncfűrészt, porral oltó készüléket, mentőkötelet és feszítővasat is nyertek a pályázók. A felszerelések mellett, több egyesületi tag képzését is a pályázati forrásból finanszírozzák, így például a pályaalkalmassági vizsgálatot és a szivattyúkezelői vizsgát. A szabadszentkirályi önkéntesek, pedig háromszázezer forintot kaptak szertárfelújításra.

2016-ban százmillió forinttal több, immáron kereken hatszáz millió forint összértékű támogatást oszthat szét a katasztrófavédelem a Magyarországon működő önkéntes tűzoltó egyesületek között a központi költségvetés fejezeti kezelésű előirányzata terhére. A hatszázmillió forintból százmilliót az önkéntes mentőszervezetek kapnak, a fennmaradó félmilliárd forint háromféle módon kerül a tűzoltó egyesületekhez: egyrészt az önállóan beavatkozó egyesületek juthatnak állami támogatáshoz, háromszázötvenhat millió forint értékben a hivatásos tűzoltó-parancsnokságokkal együttműködő egyesületek pályázhatnak, harmadrészt tűzoltógépjárművek átadására ad lehetőséget ez a keret.

Mindeközben folyamatosan nő az önállóan beavatkozó önkéntes tűzoltó egyesületek száma is: amíg 2015-ben huszonnégy, addig 2016-ban már harmincnégy önkéntes tűzoltó egyesület rendelkezik az önálló beavatkozás jogkörével, a tervek szerint év végére további tizenkét egyesület kerül ebbe a körbe. Tovább nőtt a hivatásos tűzoltóságokkal együttműködési megállapodást kötött önkéntes tűzoltó egyesületek száma is, idén több mint 90 százalékuk nyújtott be támogatási pályázatot, összesen háromszázkilencven millió forintnyi támogatási igény érkezett.

A pályázati feltételeket sikeresen teljesítő négyszázkilencvenkét egyesület működési költségekre, tűzoltógépjármű és -technika javítására, felülvizsgálatokra, szakmai tanfolyamokon történő részvételre, pályaalkalmassági-vizsgálatokra, az önállóan beavatkozó egyesületek vezetéstechnikai képzésére, EDR-rádiókra, szertárépítésre és -felújításra, valamint védő- és technikai felszerelésekre nyújtotta be pályázatát.

A bíráló bizottság támogatásra vonatkozó javaslatait az országos katasztrófavédelmi főigazgató jóváhagyta, így idén működési költségre csaknem ötvenmillió, szertárépítésre és -felújítása pedig több mint harmincegy millió forint támogatást kapnak az egyesületek. Tizennégy egyesület számára tűzoltógépjármű és -technikajavítást, illetve felülvizsgálatot végez el a BM HEROS Zrt. A pályázók kétszáznegyvennyolc millió forintért vehetnek át védő- és tűzoltó technikai eszközöket. A pályázatnak köszönhetően hétszázhetvenkét tűzoltótechnika-kezelői típusvizsgára lesz lehetősége az önkéntes tűzoltóknak és százharminc önkéntes gépjárművezető tehet pályaalkalmassági vizsgát, amellyel megkülönböztető jelzést használó tűzoltógépjárművek vezetésére is jogosultságot szereznek. Nyolc önállóan beavatkozó egyesület gépjárművezetője mindezeken felül vezetéstechnikai képzésen is részt vehet. Hatvanhárom egyesület összesen hatvankét darab kézi és nyolc darab mobil EDR-rádiót, valamint kettő tartozékot kap majd.

Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelem