Ilyen egy pécsi tűzoltó élete: katonás rend, készenlét, aztán kezdődhet a meló másodállásban
2016. június 11. szombat 14:39

„Nem arról van szó, hogy alszunk egész nap, aztán, ha jön a riasztás, indulunk" - nyilatkozta lapunknak Szilágyi Omer. A címzetes főtörzsőrmestert arra kértük, ossza meg velünk, hogyan telik egy tűzoltó mindennapja. Legtöbbjük, ha nincsen szolgálatban, akkor sem tétlenkedik - indulhat a másodállás!
Katonás rendben, szigorú beosztás szerint telik a lánglovagok szolgálata.
- Reggel hét óra húsz perckor történik a váltás, ám negyed órával korábban már bent kell lennünk. Ekkor szemlézik a ruházatot, átvesszük, leellenőrizzük a felszereléseket. Kilenc órakor van az eligazítás, akkor ismertetik a napi teendőket. Ezt követően elméleti és gyakorlati feladatokat oldunk meg, hogy éles helyzet esetén pontosan tudjuk, hogy mi a teendő - fogalmazott Szilágyi Omer.
Fél öt felé aztán a karbantartási időszak következik, amelynek során ellenőrzik, szükség esetén javítják a felszereléseket, berendezéseket. Ha ezzel végeztek, irány a konditerem, hiszen egy tűzoltónak elengedhetetlenül fontos, hogy jó erőben legyen. Estére már külön programot nem hirdetnek, így - ha nincs eset -, pihenéssel, beszélgetéssel töltik az időt.
Szilágyi Omer (Fotó: Katasztrófavédelem)
A huszonnégy órás szolgálat után elviekben két nap kikapcsolódás, regenerálódás következne, ám a gyakorlat egészen másként fest. A tűzoltók jelentős többsége ugyanis másodállásban is dolgozik. A pécsiek között például találhatunk bútorasztalost, vízvezeték-, valamint gázszerelőt is.
Tűzoltó kerestetik
A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság az újonnan épülő Villányi és Sásdi Katasztrófavédelmi Őrs megépítése miatt bővíti a tűzoltók létszámát. A jelentkezési határidő május 27-e. A jelentkezőknek fizikai, pszichikai és egészségügyi alkalmassági vizsgálatokon kell részt venniük. A beosztott tűzoltók kezdő fizetése havi (alap) bruttó 220 ezer forint, plusz évi bruttó 200 ezer forint béren kívüli juttatás.
De visszatérve a katasztrófavédelemhez,a tűzoltók feladata nagyban függ az éppen aktuális időjárástól.
- Leggyakrabban műszaki mentést végzünk, ugyanakkor több tényezőtől is függ, hogy az adott időszakban melyik típusú feladatból adódik több. Csúszós, esős időszakban megnő a közúti balesetek száma, száraz, meleg időszakban pedig természetesen gyakoribbak a tűzesetek.
Mindenesetre, akár tűzről, akár karambolról van szó, a riasztástól számított két percen belül az autónak el kell hagynia az állomást. A pécsi azonban egy jól összeszokott csapat, így ez a feladat nem okoz problémát a számukra.
- Nagyon jó társaság alakult ki. Viszonylag régóta együtt dolgozunk, azokat pedig, akik újonnan érkeznek, segítjük, hogy fejlődhessenek, illetve, hogy mihamarabb beilleszkedjenek.
Palotás P. - Fotó: Kálmándy Ferenc (archív)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Boltba indult, aztán nyoma veszett...
- Még szerdán sem számíthatunk napsütére
- Tovább épülhet a M60-as sztráda:...
- Levélben kérték Orbán Viktort,...
- Újra Mohács lesz a halétkek fővárosa,...
- Pótlóbuszok járnak Villány és Mohács...
- Szijjártó Péter Pécsett: a magyar...
- Szállást keres a Szentírás - Új...
- Szerdán dönt a kormány az árrésstop...
- Továbbra is a pokol bejárata Pécs...