Így tennék zöldebbé a várost: több fa, játszótér és füves terület kellene

2016. szeptember 20. kedd 16:49

Így tennék zöldebbé a várost: több fa, játszótér és füves terület kellene

Közel ezerkétszáz pécsi töltötte ki azt a kérdőívet, amelyen szavazhattak róla, hol, s milyen módon növekedjenek és fejlődjenek minőségükben a zöldfelületek a baranyai megyeszékhelyen. A Zöld Konzultáció eredményeiről Girán János beszélt sajtótájékoztatón kedden a Városházán.

Mint azt az alpolgármester felidézte, Pécsett az Európa Zöld Fővárosa cím megcélozását túlmutatva is stratégiai cél, hogy a város fejlessze a zöldterületeket. E célok elérése érdekében akcióterv készül teljes egészében fejlesztési forrásokból, amelyhez a pécsiek véleményeit is várták az augusztusban elindult Zöld Konzultáción.

Girán János elmondta: hamarosan tisztán uniós fejlesztési forrásokból, közel 3.000.000 forint értékben készítik el a „Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akciótervet". Mindez a városi zöld infrastruktúra-hálózat megújításához kapcsolódik, így a későbbiek folyamán megvalósuló és a jelenleg előkészítés alatt álló fejlesztéseket ezen akciótervvel összhangban dolgozzuk ki - szólt a részletekről az alpolgármester. Hozzátette: a fejlesztések jövőre indulhatnak több százmillió forint értékben.

E munkához hívták segítségül a pécsieket, akik az elmúlt hetekben közel 1.200-an mondták el véleményüket.

Girán János a részletekről szólva kitért rá: a válaszadók kétharmada hölgy volt, s legnagyobb részük, harmaduk Kertvárosban lakik.

Az online kérdőívet kitöltők többsége szerint Pécsett több zöldfelületre, s nagyobb méretűekre van szükség, azoknak a turisták szempontjából is komoly jelentősége van.

A meglévő legkedveltebb pécsi park a Tettye és a Szent István tér voltak, de sok szavazatot kapott a Malomvölgyi Arborétum is.

A válaszadók leggyakrabban gyalogosan (50%) keresik fel a parkokat heti rendszerességgel; egy átlagosan egyórás séta vagy pihenés miatt.

Girán János elmondta: a rend, tisztaság és kulturált környezet az általuk látogatott parkok legfontosabb kritériumai. Ugyancsak fontosak még a növények, a jó levegő és a padok, illetve ülőhelyek. Ezt a négy kritériumot a válaszadók minimum 90%-ban fontosnak, illetve nagyon fontosnak értékelték.

A fejlesztések fontossági sorrendjében a színvonalasabb fenntartás, a köztisztaság javítása után a fák telepítése, a játszóterek bővítése és a közbiztonság javítása a legfontosabb a kérdőívet kitöltők szerint.

A válaszadók szerint Pécs fejlődése érdekében a városlakók szemléletformálása a legfontosabb. Ugyancsak fontos fejlesztési szempont a kutatásban megkérdezettek szerint a Mecsek természeti állapotának megőrzése, illetve a Balokány, és a Zsolnay Negyed és 48-as tér közötti terület fejlesztése. A lakótelepi zöldfelületek fejlesztése és a városi parkok felújítása ugyancsak fontos fejlesztési szempontoknak számítanak a megkérdezettek szerint.

Szerintük a pécsi parkok könnyű elérhetőségével nincs probléma, s díjazták azt is, hogy biztonságosak a parkok, rendezettek a növények, megfelelő számban vannak padok, szemetesek, egyéb kiegészítők. Ezzel együtt a válaszadók amondóak: minden meglévő parkot fejleszteni kellene (több fa ültetésével, játszóterek létrehozásával, fejlesztésével vagy nagyobb gyepfelületek kialakításával). Emellett szerintük újakat lenne célszerű létrehozni Tüskésréten, más rekultivált volt ipari területen - például a külfejtésekben és a Magasház helyén.

Girán János zárásként elmondta: nagy köszönettel tartoznak mindazoknak, akik vették a fáradtságot, s válaszoltak. Hozzátette: a kérdőíven kapott válaszoknak megfelelően szakemberekkel alakítják ki Pécs zöld fejlesztési terveit, amely az Európa Zöld Fővárosa cím elnyeréséhez is hozzásegítheti városunkat.

Forrás: Pécs Polgármesteri Hivatala