Így netezhet olcsóbban, ha külföldön nyaral - Árak, tippek, szolgáltatók
2014. július 07. hétfő 10:28

Július elseje jelentős dátum az európai mobilkommunikáció történetében. Az Európai Unió e területen is egységesíteni és csökkenteni igyekszik a használók költségeit. Az elmúlt években folyamatosan mérséklődtek a roaming-díjak, mind a telefonálás és az sms-küldés, mind a mobil adatforgalmazás (internetezés) területén.
A most életbe lépő új tarifák eredményeként a külföldről indított hívás percdíja közel 90 forinttal, a fogadott hívások percdíja mintegy 60 forinttal lesz alacsonyabb. A küldött sms-ekért is alig felét kell fizetnünk az eddiginek, de a legradikálisabb árcsökkenést a külföldön folytatott adatforgalom díjainál tapasztalhatjuk, amit mostantól harmadáron folytathatunk.
Örvendetes dolog ez, hiszen tudjuk, hogy egy-egy rövidebb-hosszabb nyaralás manapság elképzelhetetlen, ha gyermekeink és a magunk számára nem biztosított megfizethető áron a közösségi oldalak látogatása, vagy éppen az üzletmenet szempontjából fontos adatforgalom.
Szükség van hát a mobilinternetre, csak az nem mindegy mennyiért. Az itt érvényben lévő árak is jelentősen csökkentek, és szolgáltatótól és a rendelkezésre álló csomagajánlatoktól függően 61-79 forint között alakul 1 Mbyte díja. Az ajánlatok és kondíciók dzsungelében nem könnyű eligazodni, s ezért mindenki számára ajánlatos a három mobil szolgáltató ajánlatait átböngészni, sőt akár egyedi ajánlatot is kérni tőlük.
Egy-egy hosszabb családi nyaralásnál, több felhasználót számolva - főként néhány esős napra is számítva - nem ritka a gigabyte-os nagyságrendű felhasználás sem. A fentiek alapján 1 GB 62-80 ezer forint körüli roaming számlát is eredményezhet, ami bizony nem kevés.
Szerencsére van a mobil-adatforgalomra más lehetőség is. Itt vannak például a www.noroaming.hu által kínált megoldások, amelyek - igény esetén - akár a teljes uniós területen biztosítják a roamingdíj nélküli netezést.
Hálózat-független eszközön elegendő egy SIM-kártya, más esetben egy mini routerrel együtt lehet és érdemes bérelni a kütyüt. 10 napos turnusokban adják meg az árakat, amelyek ráadásul országonként változnak. Példaként érdemes egy horvátországi nyaralásról beszélni, ahol napi (!) 1 GB forgalom mellett a SIM-kártya 9.000, a routerbe épített készülék mindössze 14.000 forintba kerül egy tíz napos ciklusra.
Hozzájutni persze nem könnyű, de Pécsre - kellő időben történő előrendelés és átutalásos előrefizetés esetén - gyorspostával az utazás előtti napra megérkezik.
A vállalkozó szelleműek külföldön is vásárolhatnak mobilnetet.
Horvátországban a T-csoport dalmát leányvállalata például M+ néven egy 2 GB-os lehetőséget kínál 75 kunáért, mintegy 3000 forintért. Olaszországban a Wind nevű szolgáltató havi 2,5 GB-ért 20 eurót, 4,77 GB-ért 30 eurót kér Mega No Limit és Mega 15000 fantázianevű csomagjában. A Telecom Italia Mobile Max Alice Facile csomagjában egy hónapra 1 Gb-ot kapunk 20 euróért, s a lehetőség sim kártyán vagy usb-modemen is elérhető.
Görögországban a Wind 1500 Mb-os havi csomagot kínál 20 euróért.
Érdemes tehát jól megfontolni és alaposan válogatni a lehetőségek között.
Kőhalmi Endre
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Tűz ütött ki egy baranyai házban, a...