Így csökkentenék a bürokráciát a Baranya megyei vállalkozások

2016. június 06. hétfő 08:32

Így csökkentenék a bürokráciát a Baranya megyei vállalkozások

A Baranya megyében lévő vállalkozások vezetői tehettek javaslatokat a bürokráciacsökkentés érdekében az állami vezetőknek június 1-jén, Pécsett. A cégvezetők konzultációval, műhelymunkával egybekötött konferencia keretében ismertethették észrevételeiket, illetve hallgathatták meg, hogy milyen kormányzati intézkedések történtek eddig ezen a területen.

„A vállalati szektorhoz kapcsolódó közigazgatási bürokráciacsökkentési program kidolgozása" című európai uniós projekt keretében a Miniszterelnökség és a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal alkotta konzorcium szervezett országos rendezvénysorozatot. Ennek egyik állomása volt a június 1-jei pécsi rendezvény, melynek megvalósításában a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a Baranya Megyei Kormányhivatal is közreműködött.

A jelenlévőket elsőként dr. Horváth Zoltán kormánymegbízott köszöntötte, aki elmondta, hogy a Baranya Megyei Kormányhivatal számára kiemelten fontos a térségben lévő vállalkozásokkal, munkáltatókkal való szoros és jó együttműködés. Az idei év tavaszán valamennyi járási hivatali részvételével munkáltatói fórumsorozatot szerveztek, éppen annak érdekében, hogy megismerjék a gazdasági szereplők valódi problémáit, és velük közösen gondolkodva találják meg ezekre a megoldásokat. - A jól működő közigazgatásban a bürokrácia olyan, mint a kertünkben a gyom, időről időre kikapáljuk, de újból és újból felüti a fejét. Ezért is fontos, hogy rendszeresen megkérdezzük az érintettek, mi az, amit felesleges és túlzott tehernek éreznek, és segítsünk a túlburjánzott bürokrácia visszaszorításában - hangsúlyozta dr. Horváth Zoltán.

Dr. Zöld-Nagy Viktória területi közigazgatásért felelős helyettes államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány már eddig is sokat tett a vállalkozókat érintő adminisztrációs terhek csökkentése érdekében. Kiemelte, hogy az elmúlt időszak jogszabályi változásainak köszönhetően számos ügyben már csak bejelentési kötelezettsége van az ügyfeleknek, nem kell előzetes engedélyre várniuk. Az ügyintézési határidőket jelentősen csökkentették, az egyszerűbb ügyekben már 8 napon belül döntés születik. - Jelenleg is jelentős informatikai fejlesztéseket végzünk annak érdekében, hogy a különböző szakmai rendszereket összehangoljuk, és ezáltal egyszerűbbé tegyük az adatszolgáltatásokkal kapcsolatos vállalkozói feladatokat - tette hozzá.

Dr. Simon Attila István munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár arról beszélt, hogy a magyar emberek ügyintézéseik során még mindig a mindentudó és mindenható államból indulnak ki, ennek minden előnyével és hátrányával. - Meggyőződésem, hogy hosszú távon a nálunk meghonosodott porosz közigazgatás felől az angolszász közigazgatási kultúra irányába lenne érdemes elmozdulnunk - hangsúlyozta.

A vállalkozások képviseletében Tímár Lajos, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Baranya megyei elnöke foglalta össze a cégvezetők legfontosabb észrevételeit. Mint elmondta, még mindig túlzottan sok adminisztrációs teher hárul a gazdasági szereplőkre. A jogszabályi környezet bonyolultsága és állandó változása miatt számos szakértőt kell alkalmazniuk, ha sikeresen és szabályosan akarják működtetni a vállalkozásaikat. Számos adózással kapcsolatos kérdést is megfogalmazott, melyekre dr. Huber Éva, a NAV Baranya Megyei Adó- és Vámigazgatóság igazgatója válaszolt.

A rendezvény keretében megtartott kerekasztal beszélgetésen két sikeres Baranya megyei vállalkozás vezetője ismertette a jelenlévőkkel a bürokráciával kapcsolatos gondolatait, illetve az ügyintézések során szerzett tapasztalatait. Mindketten elmondták, hogy számos pozitív változás történt az elmúlt időszakban, és egyértelműen érzékelhető a szolgáltató jellegű közigazgatás térnyerése. Ugyanakkor megerősítették, hogy további állami intézkedésekre is szükség van a felesleges adminisztrációs feladatok megszüntetése érdekében.

 

Forrás: Baranya Megyei Kormányhivatal