Hungarikum lehet a Magyar Védőnői Szolgálat, derült ki Pécsett

2013. augusztus 15. csütörtök 13:46

Hungarikum lehet a Magyar Védőnői Szolgálat, derült ki Pécsett

A Baranya Megyei Kormányhivatal augusztus 14-én tájékoztató programot szervezett a Védőnői Szolgálat megújításával kapcsolatban. Bábiné Szottfried Gabriella, a magyar védőnői hálózat megújításáért felelős miniszteri biztos országjárása során Pécsre látogatott, és fórumot tartott a védőnőknek és a védőnői ellátást fenntartó önkormányzatok polgármestereinek.

Csizi Péter országgyűlési képviselő, Pécs alpolgármestere "gyakorló apaként" köszöntötte a védőnőket. Kiemelte, hogy a védőnő munkája nagyon fontos, ugyanis terjed az édesanyák között a "Játék téri bölcsességek", amelyek minden szakmaiságot nélkülöznek.

Bábiné Szottfried Gabriella miniszteri biztos elmondta, hogy országjárása során minden megyeszékhelyre ellátogat, hogy összegyűjtse a védőnők véleményét, javaslatait. A védőnői ellátást érintő jogszabályok alkotásában figyelembe veszik a véleményeket.

A védőnői hálózat fejlesztése kiemelt kormányzati feladat. A miniszteri biztos kinevezése a védőnői aláírásgyűjtés után történt, amikor is a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara és a Magyar Védőnők Egyesülete 10 nap alatt 1716 aláírást gyűjtött össze a védőnői szolgálatok állami fenntartásba kerülése érdekében. A területi egyenlőtlenségek felszámolására Nemzeti Védőnői Szolgálat alakul. Miniszteri biztos tájékoztatta a védőnőket, hogy a Magyar Védőnői Szolgálatot hamarosan hungarikummá minősítik.

Feladatai közé tartozik még az új várandós gondozási kiskönyv kidolgozásának, valamint az informatikai fejlesztés, informatikai rendszer kidolgozásának koordinálása, a védőnői szolgálatot is érintő uniós pályázatok TÁMOP 6. 1. 4. Koragyermekkori (0-7 év) keretében létrehozandó Védőnői Módszertani egységgel kapcsolatos ágazati feladatok, illetve a védőnői méhnyakszűrés országos kiterjesztésének koordinálása.

A feladata ellátásához munkacsoportot hozott létre, melynek tagjai az államtitkárság munkatársai, érdekképviselet, OTH, országos vezető védőnő és a társszakmák képviselői. A védőnői finanszírozással kapcsolatban hatástanulmány készül.


 

Forrás: Baranya Megyei Kormányhivatal