Hiába veszélyes, szép lassan visszahordják a holmikat a lépcsőházakba

2013. szeptember 30. hétfő 18:14

Hiába veszélyes, szép lassan visszahordják a holmikat a lépcsőházakba

Továbbra is akadnak olyanok Pécsett, akik a tiltás ellenére is biciklikkel és egyéb tárgyakkal torlaszolják el a lépcsőházakat. Nagy Emil, a megyei lakásszövetkezet első embere szerint a kezdeti "kampánynak" és a szigorú ellenőrzésnek köszönhetően megtisztultak ugyan a lépcsőházak, ám egyesek ezt követően visszahordták a holmikat. Tiszta víz került a pohárba: a virág, a rács és a lábtörlő nem tiltott.

A tavalyi évben vezették be azt az előírást, amely szerint komoly büntetés járhat azoknak a lakóközösségeknek, ahol eltorlaszolják a lépcsőházak, folyosók útvonalait, hiszen így baj esetén megnehezítik a tűzoltók munkáját.


- Nagy kampány folyt az ügyben és a katasztrófavédelem szeptember végéig el is végezte a házak vizsgálatát Baranyában, amely elsősorban a nagyobb épületekre vonatkozott - emlékezett vissza Nagy Emil, a Baranya Megyei Lakásszövetkezetek és Társasházak Szövetségének elnöke. Kérdésünkre elmondta: az elmúlt egy évben több helyen is visszakerültek bizonyos tárgyak a folyosóra, ám ha ezzel eltorlaszolják az utat, „a közös képviselők vagy a szövetkezetek vezetése azonnal lép az ügyben".

Akár rács is lehet

A lakások bejárati ajtaja elé felszerelt rács nem tiltott, ugyanakkor a lakosnak tisztában kell lennie, baj esetén a szerkezet megnehezíti a tűzoltók bejutását.
- A folyosóvégek lezárása ugyanakkor tilos, olyan helyre nem tehető rács, ahol a lezárás több lakást érint - mondta Nagy Emil.

A szabályozás bevezetésekor erős szigorról szóltak a hírek, hiszen a lakókhoz sok esetben olyan információk jutottak el, hogy a virágládákat és szélsőséges esetben még a lábtörlőket is el kell vinni a lépcsőházakból.

- Később azonban a katasztrófavédelemmel közösen fórumot tartottunk, ahol tájékoztatták a lakosokat az előírásokról. Így ma már egyértelmű, hogy abban az esetben, ha biztosított a tűzoltók szabad útja, virágládák elhelyezhetők a lépcsőházban - fogalmazott Nagy Emil.

A szövetkezet vezetője úgy tapasztalja, a katasztrófavédelem elsősorban figyelmeztetéseket osztogat bírság helyett, majd néhány nap eltelte után ismételten ellenőrzi az adott épületet.

Nagy Emil érzéseit a hivatalos számok is alátámasztják.

- A Pécsi Katasztrófavédelmi Kirendeltség 2013 első félévében hetvenhét társasházat ellenőrzött az illetékességi területén. Az ellenőrök egy esetben szabtak ki bírságot, negyvenezer forint értékben - tudatta munkatársunkkal Kasza Anett, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Képünk illusztráció. 


Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva