Hargitai: a korábbi közel 60%-ára csökkent a hivatalok száma

2013. szeptember 30. hétfő 10:43

Az Országgyűlés még 2000-ben, a helyi önkormányzati rendszer létrejöttének tizedik évfordulója tiszteletére szeptember 30-át, az első helyhatósági választások napját, a Helyi Önkormányzatok Napjává nyilvánította. A demokratikus jogállam kiépülésének e meghatározó, jeles eseményének alkalmából kormánymegbízottként és volt helyi önkormányzati vezetőként is köszöntöm a Baranya megyében működő települési önkormányzatokat, a polgármestereket, az önkormányzati képviselő-testületek tagjait és az önkormányzati hivatali rendszerben dolgozó minden munkatársamat – olvasható dr. Hargitai János kormánymegbízott hétfőn délelőtt kiadott közleményében, amely az alábbiakban olvasható.

„Immár 23 évvel ezelőtt, 1990. szeptember 30-án lépett hatályba a helyi önkormányzatokról szóló törvény és került sor az önkormányzati képviselők és polgármesterek szabad választására Magyarországon. Valamennyi település lakossága elnyerte az önálló önkormányzat alapításának, a helyi közügyek szabad szervezésének jogát. Az önkormányzás meghatározó terepévé a települések váltak. A korábbi társközségekből lett községi önkormányzatok újra élővé tette a kistelepüléseket. A 2002-ben megalakult szocialista-liberális kormány már programjában is meghirdette az önkormányzati rendszer átalakítását, viszont ezekben az években kerültek egyre nehezebb pénzügyi helyzetbe a települések. Számos reformkísérletnek lehettünk tanúi, az önkormányzatok pedig eközben elérték teljesítőképességük határát, kevesebb pénz jutott az állami feladatok megoldására, saját bevételeik növelésével pedig nem tudták finanszírozni a közfeladatok jó színvonalú ellátását.

Az Alaptörvény elfogadása után viszont világossá váltak az önkormányzati átalakulás fő irányai. Előtérbe került a feladatok, felelősségek pontos meghatározása, az önkormányzati adósságok jelentős csökkentése, a törvényességi felügyelet erősítése, hatékonyabb és költségtakarékosabb, ügyfélcentrikus igazgatás kialakítása az önkormányzatoknál is.

Az Országgyűlés 2011-ben alkotta meg az új önkormányzati törvényt, amelyben új elemként jelent meg többek között a település önfenntartó képességének erősítése, az állami és önkormányzatok közötti új feladatmegosztás alapjainak meghatározása, a polgármester státuszának, feladat-és hatáskörének megerősítése, az  összeférhetetlenségre vonatkozó szabályok egységesítése, közös önkormányzati hivatali struktúra kialakítása, a finanszírozásban új feladatalapú támogatási rendszer megteremtése, az eladósodás megakadályozása.

Az államrendszer más elemeinek átalakítása (pl. járási hivatalok felállítása), az ágazati reformok végrehajtása és az önkormányzati rendszer módosítása együtt jelentik a közigazgatási rendszer megújulását.

Megszűntek a korábbi körjegyzőségek, helyettük közös önkormányzati hivatalok jöttek létre.

Országos szinten az átalakítással a hivatalok száma hétszázzal csökkent. Baranyában 2012 végén 102 hivatal (85 körjegyzőségi és 17 polgármesteri) működött, amely ez év tavaszán befejeződött átalakulási folyamat eredményeként 60 hivatalra (56 közös önkormányzati és polgármesteri), 58,8%-ra csökkent. Területünkön összesen 70 településen indult meg az ügysegédi rendszer működése, amelyre azért van szükség, hogy a falvakban lakóknak ne kelljen a járási székhelyre utazniuk, hogy elindítsák ügyeik intézését. Vagyis az ügyintézők és az ügyiratok utaznak, nem az állampolgárok.

Az első tapasztalatok igen kedvezőek, a lakosság igényli ezt a szolgáltatást.

A kormányhivatal törvényességi feladatainak ellátása mellett az önkormányzati rendszer átalakításában koordinatív, egyeztető szerepet is betölt. Erre az elmúlt időszakban több esetben szükség volt, de az egyes önkormányzatok között felmerült vitás kérdéseket közreműködésemmel mindig megegyezéssel tudtuk megoldani.

A múltban sem volt egyszerű feladat és ma sem könnyű egy települést irányítani. Hiszen a helyi önkormányzat felelőssége a település működése, üzemeltetése, a fejlesztési elképzelések megvalósítása, azokhoz pénzügyi források megteremtése és a lakosság mindennapi életéhez szükséges igényeknek való megfelelés együttesen adhatják meg az ott élők jó közérzetét.

A Baranya Megyei Kormányhivatal szakmai potenciálját, együttműködési készségét és segítő hozzáállását továbbra is ajánlva, e jeles évforduló kapcsán kívánom a baranyai helyi önkormányzatoknak, hogy szolgálják sikerrel településük fejlődését, az ott élők mindennapjait.

P é c s, 2013. szeptember 30.

Dr. Hargitai János kormánymegbízott”