Hajléktalan-botrány: egyeztetést kezdett a városvezetés és az ÖPE, hátha lesz közös nevező

2014. június 26. csütörtök 18:24

Mint korábban megírtuk, miután az ellenzék és az egyébként a Fidesz szövetségeseiként számontartott ÖPE-tagok a múlt heti önkormányzati ülésen nem szavazták meg az életvitelszerű utcán tartózkodást tiltó rendeletet, a padokon fetrengő vagy éppen agresszíven kéregető hajléktalanok továbbra is a belvárosi látkép részei maradnak. Most azonban megoldás látszik körvonalazódni: a Pécsi Újság.hu információi szerint szerdán egy lehetséges kompromisszum érdekében tárgyalóasztalhoz ült Csizi Péter alpolgármester (Fidesz), Kővári János, az ÖPE részéről és dr. Lovász István Pécs jegyzője.

Úgy tudjuk, a jövő héten akár megoldás is születhet a széleskörű felháborodást kiváltó ügyben, a részletek azonban még tisztázásra várnak.  (A további fejleményekről természetesen, amint új információhoz jutunk, beszámolunk olvasóinknak.)

Mindeközben nyilatkozatot juttatott el a sajtóhoz az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE), mely egyrészt szavazatuk indoklását tartalmazza, másrészt a szerdai tárgyaláson felvetett érveiket is ismerteti. A kommünikét az alábbiakban közöljük:

"Az Összefogás Pécsért Egyesület a valódi megoldást javasolja hajléktalan ügyben

Az elmúlt héten a Közgyűlésen az Összefogás Pécsért Egyesület, valamint a többi párt: az LMP, a JOBBIK, és az MSZP nem támogatták azt a javaslatot, amely Pécs városa egyes közterületeiről tiltotta volna ki a hajléktalanokat. Ezzel a problémát áttolva más városrészekbe, Kertvárosba, Uránvárosba, a Keleti városrészbe, vagy épp a Mecsekoldalba.

Az Összefogás Pécsért Egyesület nem vesz részt abban a politikai akcióban, ami félrevezeti az embereket, mintha ez megoldás lenne azokra a problémákra, hogy lepusztulnak a köztereink vagy nincs megfelelő közbiztonság, netán megoldaná emberek sorsát.

A probléma létezik, a megoldás más. 

Az önkormányzat már korábban jogi értelemben kezelte a problémát a tiltott közösségi magatartásokat összefoglaló önkormányzati rendelet megalkotásával, de nem tudott ennek mindmáig érvényt szerezni. A rendelet szerint ma sem lehet másokat zaklatni, köztereket nem rendeltetésüknek megfelelően használni, vagy épp megrongálni. A probléma abból adódik, hogy a közterület-felügyeletet ellátó szervezet nem áll a feladata magaslatán, s nem tartatja be az idevonatkozó rendeletünket.

De a tiltáson túl igazi megoldást az hozna, ha a hajléktalan ellátással foglalkozó szervezetekkel összefogva a hajléktalan embereket napközben munkára fognánk és éjszakára szálláshelyet is biztosítanának nekik, amit a munkabérükből megfizetnek.

Akkor nem a köztereken aludnának, nem kéregetésből élnének, s értelmes célt találván nem alkoholizálnának.

Pécsett számos jó példa van már erre a Támasz Alapítványnál, vagy a Reménység Házánál, s más helyeken. Azt kell megszerveznünk, hogy a város teljes területén így kezeljük a hajléktalanságot.

Ezért már a jövő hétre összehívjuk az ellátó szervezeteket és közrendet biztosító szervezeteket, hogy ebben az összefogásban megoldjuk ezt a problémát.

Kővári János,

az ÖPE frakcióvezetője"