Ha felújítod, kibérelheted

2010. április 22. csütörtök 19:15

Ha felújítod, kibérelheted
Összesen 43 és félmillió forintot kell költeni a becslések szerint arra a 22 önkormányzati bérlakásra, amelynek felújítóit pályázaton keresi a helyhatóság. A jobbára kertvárosi panellakásokra átlagosan másfél-két millió forintot kell költeni, amit lelakhatnak a leendő bérlők, akik a tapasztalatok szerint ennél olcsóbban is meg tudják oldani a felújítást.

Hiányzik a villanyóra és a tűzhely, a komplett fürdőszobát és a teljes villamos hálózatot fel kell újítani és még a gázt is be kell vezetni ahhoz, hogy a fűtés egyáltalán megoldható legyen. Ezek a munkálatok csak egy részét képezik annak, amit a Rákóczi út 22. szám alatti udvari lakáson kell elvégezni. A 2 szobás, 70 négyzetméteres ingatlanra szűkmarkú becslések szerint is megközelítőleg hárommillió forintot kell rádobni ahhoz, hogy lakható és bérbe adható legyen.

Az említett Rákóczi úti lakáshoz hasonlóból csaknem 100 darab van az önkormányzat tulajdonában. Ha mindegyikre nem is kell ekkora összeget fordítani, átlagosan több mint másfél millió forintba kerülne a felújításuk. Erre a helyhatóságnak nincs pénze, ráadásul az üresen álló lakások után is kell fizetni a távfűtési, a szemétszállítási, vagy az áramszolgáltatói alapdíjat, ami csak az üres lakások esetében is havonta mintegy másfél millió forintos kiadást jelent. A lakásokat most pályázat útján szeretnék bérbeadni.

- Pályázatot hirdettünk meg, amelyen olyan jelentkezőket várunk, akik a lakás-várólistán szerepelnek, és vállalják, hogy a szükséges felújításokat elvégzik, amiért cserében beköltözhetnek az általuk felújított lakásba - mondta el Csizi Péter, a Népjóléti Bizottság elnöke. - Azt várjuk el, hogy a felújítás becsült költségének egy részével rendelkezzenek, majd a műszakilag szigorúan ellenőrzött rekonstrukció összegét lelakhatják úgy, hogy teljes összegű szociális lakbért fizetnek, aminek a felét a felújítás terhére jóváírjuk. Mindenki olyan hosszú bérleti szerződést kap, amit az általa elvégzett felújítás indokol. Ezzel szeretnénk rugalmasabbá tenni a korábban túl merev önkormányzati rendszert, mivel így aki valóban szeretné megoldani lakhatását, egy kis szorgalommal megteheti.

Első körben 22 ingatlant hirdetett meg az önkormányzat. A már említett Rákóczi úti lakáson túl néhány belvárosi, illetve sok kertvárosi ingatlan szerepel a listán, de olyan egy sem, ahol a szakemerek becslése alapján másfél millió forintnál kevesebb lenne a szükséges felújítási munkálatok becsült költsége. Ez nem meglepő, hiszen a legtöbb ilyen lakás úgy szabadult fel, hogy a benne lakó bérlőket magatartási problémák, vagy jelentős összegű tartozás miatt lakoltatták ki, így sok helyen igencsak balkáni állapotok uralkodnak.

Csizi Péter szerint ez nem riasztja majd el az érdeklődőket, hiszen a kevés önkormányzati lakásra továbbra is rengeteg a jelentkező, akik így könnyebben és gyorsabban juthatnak lakáshoz, mintha kivárnák, hogy sorra kerüljenek a bérlőlistán.

- Az elszegényedő társadalomban lehet létjogosultsága a kezdeményezésnek, mivel egy panellakást családi kooperációban olcsón és szépen fel lehet újítani - mondta el Wágnerné Schmidt Ágnes, kertvárosi ingatlanközvetítő. - Egy panellakás teljes felújítása megfelelő akciókat kihasználva, családi segítséggel néhány százezer forintból is megoldható, így azok, akik nem túl magas jövedelemmel rendelkeznek, de az igényeik sem az egekben szárnyalnak, mindenképpen kihasználhatják ezt a lehetőséget.

A pályázatokat az önkormányzat Népjóléti és Sport Bizottságához lehet benyújtani, legkésőbb 2010. május 31-éig.

Képünkön a Rákóczi út 22. szám alatt lévő lakás látható.

Marton Ferenc - Fotó: Kováts Judit