Geotóp Nap: a földtudományi természeti értékek napja

2016. október 03. hétfő 13:24

Geotóp Nap: a földtudományi természeti értékek napja

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság és a ProGEO Egyesület az idén október nyolcadikán, szombaton rendezi meg földtudományi értékeinket (különleges felszínformákat, kőzeteket, ásványokat, ősmaradványokat stb.) bemutató és a földtudományi természetvédelmet az érdeklődőkkel megismertető terepi programjait.

A „geotóp" olyan helyszín, ahol az élettelen természet legérdekesebb, leglátványosabb, legjellegzetesebb képződményei árulkodnak keletkezésük körülményeiről.

A Geotóp Nap célja, hogy szakavatott vezetők segítségével diákokat, felnőtteket, családokat, osztályokat ösztönözzön arra, hogy megismerjék mit rejt a Föld
mélye, miről árulkodnak a kőzetek, kövületek, miként jöttek létre a felszínformák.

A geotóp napot a Magyarhoni Földtani Társulat ProGEO Földtudományi Természetvédelmi Szakosztálya koordinálásával minden év októberében rendezik meg civil szervezetek, természetvédők, geológusok közreműködésével.

Az országos programsorozat részeként október 8-án a Villányi Templom-hegy geológiai értékeivel ismerkedhetnek meg a látogatók.

A korábban Mészhegy néven ismert terület kőbányája udvarán
egyedülálló jura időszaki és pliocén-pleisztocén korú kőzettani értékek láthatók a sziklafalban. Az ammonitesz és gerinces maradványok több tízmillió év evolúciós történetét őrzik.

A területen 1910-től folynak geológiai kutatások, melyek során 27 új állatfajt fedeztek itt fel. Az ősgerincesek között találtak itt Észak-Amerikából bevándorolt vadlovakat és farkasokat is.

A túrán mindezekről sok érdekességet lehet hallani a túravezetőtől, valamint megtekinthetők a sziklafalakban található egyedülálló ősmaradványok.

A program helyszíne: Villány, Ammonitesz tanösvény, időpontja: október 8., szombat, 10.00 óra.
A túra hossza kb. 1 km, időtartama 1-2 óra. A részvételi díj: 500 Ft/fő.

Képünk illusztráció. 

Forrás: DDNP - Fotó: MTI/Komka Péter