Gázrobbanás: gyanúsított sincs

2008. május 22. csütörtök 23:06

Gázrobbanás: gyanúsított sincs
Mint ismert, több mint két héttel ezelőtt gázrobbanás történt egy uránvárosi társasház alagsorában, azt követően, hogy egy kábeltársaság föld alatti fúrást végeztetett a környéken. A munka során megsértett gázvezetékből kiömlő gáz robbant be, az érintett ház pedig lakhatatlanná vált. Körülnéztünk, a halálos sérültet is követelő baleset óta mi is történt?

Ellentmondások és különös fejlemények kerültek napvilágra a robbanást követő napokban: a balesetben érintett cégek - a fúrást végző Zomat Kft., a gázvezeték tulajdonosa, az E.on Hungária Zrt., s a kábelfektető Vakon Kft. (amely a Kanizsatel Kft. alvállalkozója) - érthetően próbálják tisztázni magukat, s a felelősség kérdését, amennyire lehet, elhárítani maguktól. Nem is csoda, hiszen a rendőrség halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége gyanújával indított - minden bizonnyal hosszú hónapokig eltartó - nyomozást.

Biztosítás: két részben

Mivel a társasház biztosítva van, minden az épület szerkezetével és a hozzá kapcsolódó eszközökkel kapcsolatos kárt ellentételeznek. Szerencsére azonban a lakások ingóságait a lakók külön is bebiztosították, így az otthonok tartozékait is megtérítik nekik az érintett társaságok.

Az első kihallgatások után csütörtökön bemutató fúrásokat hajtottak végre azzal a géppel, amellyel a balesetet okozták, s a munkát is azzal a szakemberrel végeztették el, aki a eszközt a baleset előtt kezelte - az eredmények egyelőre nem nyilvánosak. Ez azonban az ügy felgöngyölítésének csak a legeleje, hiszen - bár már minden területen vizsgálódnak a felkért szakértők - még nem tartanak ott, hogy gyanúsítottat hallgathattak volna ki - közölte lapunkkal Zsobrák Péter, a megyei rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. Egyelőre a felelősök körét sem határozták meg, de információink szerint az ügyben több fél is hibázhatott. A referens utalt rá: hosszú eljárás elé néznek.

Szükséges még kideríteni, tudtuk meg, hogy szakszerű volt-e a veszélyelhárítás, hogyan szivároghatott gáz a fúrástól több tucat méterre lévő ház alagsorába, s hogy mennyiben terheli felelősség a fúrást végző céget, amiért (az E.on szerint) nem alkalmazott szakfelügyelőt a munka alatt. Mindezek mellett az sem tisztázott, miért kellettek órák, hogy a kárelhárítók megszüntessék a gázszivárgást.

Jelenleg csak annyi bizonyos, hogy a baleset napján a Zomat fél háromkor fúrt bele a gázvezetékbe, s rögtön értesítették a történtekről a gázszolgáltatót, amelynek kárelhárító brigádja tizenhárom perccel később már a helyszínen volt. Ez idő alatt a gázkitörés helyét - amely a sérült épülettel átellenben, az út másik oldalán volt - földdel takarták be az E.on szakembereinek tanácsára. A kárelhárítók kiérkezése után néhány perccel azonban előbb egy elosztóakna, majd erre öt percre az érintett épület alagsora is berobbant. Ezt követően több mint két órán keresztül ömlött a gáz, amelyet az E.on szakemberei csak nagy nehézségek árán tudtak elzárni.

A biztosítótársaságok már megkezdték a károk kifizetését a lakások tulajdonosainak.

Az Allianz-nak két lakástulajdonossal, s a környéken tartózkodó, valamint a robbanás miatt megsérült autók egy részének gazdáival van szerződése. Előbbiek esetében már folyósítottak is összegeket, míg az utóbbiak kárát a felelős megtalálása után tudják csak rendezni. A társasházat és huszonhárom lakás ingóságait is biztosító Generali-Providencia a statikus szakértői jelentése és az azt követő kivitelezői költségbecslés alapján folyósít - közölte a Pécsi Újsággal Kelemen Sándor, a cég illetékese. Mint hozzátette: a kár tényét elfogadta a társaság, így a felújítás vagy újjáépítés költségét teljes egészében állják majd.

Az ügyben megkerestük az E.on-t is. Kérdéseinkben arra kerestünk választ, hogy miként fordulhat elő, hogy egyes esetekben - mint Uránvárosban is - órákon át nem képesek elállítani a gázszivárgást a kárelhárítók. Arra is rákérdeztünk, milyen fejlesztéseket terveznek a lakosság biztonságának fokozása érdekében, hogy hasonló esetek véletlenül se ismétlődhessenek meg. Most a szivárgás megindulása és a robbanás között is eltelt ugyanis majdnem húsz perc, így - feltételezzük - gyors beavatkozással talán elkerülhető lett volna a baleset.

A társaság kommunikációs osztályán azt a választ kaptuk, hogy amíg a vizsgálatok tartanak - ide értve a rendőrségi eljárást és a szakértői vizsgálatokat is - a folyamatban lévő ügyről nem kívánnak nyilatkozni.

Korb Zoltán - Fotó: Kálmándy Ferenc/MTI