Ezentúl bizonyos helyekről Pécsett is kitilthatják a kéregetőket és a hajléktalanokat

2013. október 07. hétfő 15:20

Ezentúl bizonyos helyekről Pécsett is kitilthatják a kéregetőket és a hajléktalanokat

Továbbra is rengeteg hajléktalan bóklászik a pécsi belvárosban (is), az utcákon sétáló turisták (és a helyiek) alig győzik kerülgetni őket. Az örökzöld probléma orvoslására több kísérlet is történt, ám végleges és mindenki számára megfelelő megoldás alighanem sosem lesz. A Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott, és a parlament által elfogadott javaslat szerint az önkormányzatok tiltott közterületeket határozhatnak meg a közrend, a közbiztonság vagy a műemlékvédelem érdekében s a kijelölt helyeken megtilthatják az életvitelszerű tartózkodást.

A jogszabály szerint egy hajléktalan akkor is jogellenesen tartózkodik az érintett területen, ha a szabálysértési hatóságok képviselőinek - rendőrség, közterület-felügyelet - felszólítására sem hagyja el önként a helyet. Ha a felszólításnak nem tesz eleget, akkor közmunkára ítélhetik, de ha azt sem vállalja, akkor pénzbírságot kell fizetnie - de nem a helyszínen, mert helyszíni bírságot nem lehet kiszabni a szabálysértővel szemben.

Egy munkatársunknak név nélkül nyilatkozó közterület-felügyelő azt mondja, hogy örülnek a módosításnak, hiszen így egyrészt megszűnik a korábbi "exlex-állapot", másrészt tisztázódott, hogy milyen hatósági jogkörrel ruházzák fel a testület munkatársait olyan esetekben, amikor intézkedniük kell.

Molnár Katalin, a pécsi rendőrkapitányság szóvivője megkeresésünkre elmondta, "jelenleg nincsen olyan jogszabály, amely kifejezetten a hajléktalanok által elkövetett jogsértésekre irányulna".

- A hatályos jogszabályok között vannak olyanok, amelyek olyan magatartást szankcionálnak, amelyet az "antiszociális hajléktalanok" az átlagosnál lényegesen gyakrabban követnek el, mondhatni az ő magatartásukra kifejezetten jellemzőek. Ilyenek például a rendzavarás (verekedés), garázdaság, koldulás, közerkölcs megsértése, csendháborítás, köztisztasági szabálysértés.

A  garázdaság, a rendzavarás és a tulajdon elleni szabálysértés elzárással fenyegetett jogsértések. Ezek esetében a feljelentés alapján induló szabálysértési eljárás lefolytatása a bíróság hatáskörébe tartozik, de a rendőrség az elkövetőt legfeljebb 3 napra őrizetbe veheti, és rendszerint élnek is ezzel a lehetőséggel. A többi szabálysértés esetén az eljárás a Kormányhivatal hatáskörébe tartozik, amely az elkövetővel szemben pénzbírságot szabhat ki.

A kifejezetten a hajléktalanokkal szemben foganatosított intézkedések számáról a rendőrség statisztikát nem vezet. Az intézkedések egy része kifejezetten az ő érdeküket szolgálja, hiszen télen naponta több hajléktalant szállítanak el a közterületekről megelőzve ezzel a kihűlésüket, fagyhalálukat.

Lovász István jegyző megkeresésünkre még nem kívánt érdemben nyilatkozni az új rendelkezésről, mint mondta, előbb a módosítási javaslat átfogó tanulmányozására lesz szükség.

A pécsi önkormányzat mindenesetre ezután rendeletben szabhatja meg, mely területekről tilthatja ki - és adott esetben bírságolhatja meg - az otthon nélkül élőket. Így talán a belvárosban található műemlékek környéke is megtisztulhat az oda nem illő elemektől, csakúgy, mint például az Iparosház környéke, ahol már-már áldatlan állapotokat tapasztalhatunk: emberi végtermék és mocsok uralkodik egy étteremnek is helyet adó terület és lakóházak környékén.

Képünk Pécsett, a belvárosban, a Jókai téren készült. 


H. L. B.