Elhunyt dr. Péter Károly orvos, az '56-os forradalom pécsi hőse

2013. október 13. vasárnap 19:18

Örökre elment tőlünk dr. Péter Károly orvos, az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik pécsi vezetője, a rendszerváltás utáni közélet ismert pécsi személyisége, az 56-os Diákparlament Társaság alapító tagja, az „1956 Baranyában" című könyv írója, az 1956-os megemlékezések, konferenciák előadója, sokak szeretett Péter Karcsija.

1935. október 11-én született Szigetváron. Nagyapja gazdasági cseléd, apja napszámos. Péter Károly a pécsi Nagy Lajos gimnáziumban érettségizett, 1954-ben. Ez évben felvételt nyert a Pécsi Orvostudományi Egyetemre, ahol a tehetséges diák 1955-ben Rákosi Mátyás tanulmányi ösztöndíjat kapott.

1956. október 22-én ő olvasta fel a pécsi jogtudományi kar 48-as téri udvarán megtartott Diákparlamenten az orvosegyetem III. évfolyamának részben általa írt memorandumát, amely szókimondó kritikával bírálta a Rákosi-rendszer súlyos hibáit, visszaéléseit. A diákgyűlésen a hallgatók Péter Károly orvostanhallgatót megválasztották az ekkor megalakított Magyar Egyetemi és Főiskolai Egyesületek Szövetsége (MEFESZ) POTE-bizottsága, majd a „három kari" kilenc fős MEFESZ Bizottság tagjának.

A forradalom Pécs városi szervezője, kiemelkedő vezetője. 1956. október 25-én délelőtt a Kossuth szobornál ő olvasta fel a MEFESZ 21 pontos követelését. Még aznap lélekjelenlétével és bátorságával megakadályozta, hogy a forradalmi tömeg megostromolja a 48-as téri ÁVH-parancsnokság épületét, ezzel Pécs elkerülte a karhatalmisták sortűzét és megszabadult a vérontástól.

A forradalomban betöltött vezető szerepe miatt 1957 tavaszán letartóztatták, közbiztonsági őrizetbe helyezték Kistarcsán, ahonnan 1957. szeptember 10-én szabadult. Szintén a forradalomban játszott szerepéért kizárták az ország összes, az Egészségügyi és a Művelődési Minisztérium igazgatása alá tartozó felsőfokú intézményéből.

Internálását követően rádió- és televízió-műszerész 1963-ig. Ekkor visszavették a pécsi orvostudományi egyetemre, ahol 1966-ban kapott diplomát. A Baranya megyei, majd a pécsbányai kórházban segédorvos. 1971-ben belgyógyászati szakvizsgát tett, és ekkortól az Országos Orvosszakértő Intézet: Állami Egészségügyi Szolgálat Központi Ellenőrző Főorvosa. 1993-tól 1996-ig, nyugdíjazásáig a Baranya Megyei Önkormányzat egészségügyi referense, főtanácsos.

Sokat tett az 1956-os forradalom emlékének megőrzéséért. A rendszerváltás után a forradalom pécsi eseményeinek számos általa megőrzött dokumentumát a Baranya Megyei Levéltárnak ajándékozta. „1956 Baranyában" című könyvét 1997-ben adta ki Pécsett, melyben sokrétű elemzéssel és eredeti források közreadásával jelentős mértékben hozzájárult a forradalom pécsi és Baranya megyei történetének feltárásához, a forradalmat követő megtorlás áldozatainak méltó emléket állítva. A könyv mottójául Czeslaw Milosz lengyel emigráns író sorait választotta, melyet előadásain is idézett:

„A túlélők hordják az örökre elnémítottak megbízólevelét."

Péter Károly doktor a pécsi közélet lelkes szereplője, az 1956-os városi, megyei rendezvények szervezője, többször előadója volt. Az 56-os Diákparlament Társaság elnöke. 1956-os és a rendszerváltást követő közéleti tevékenységéért, a forradalom és szabadságharc emlékének ápolásáért több kitüntetésben részesült: A Hazáért és Szabadságért. A Magyar Köztársaság Elnökének 1956-os Emlékérme. Budapest, 1991; A Magyar Szabadságharcos Szövetség Angliai szervezetének Szabadságharcos Érdemérme. London, 1991; A Köztársasági Elnök Aranyérme. Budapest, 1999; Pécs Város Humanitárius Díja. Pécs, 1999; Nagy Imre Érdemérem. Budapest, 2007
Pécsi lakos volt, szőlőt is birtokolt a Donátuson, ahol általa készített ürmös borral kínálta barátait, ismerőseit. Szigeti úti házából alig egy éve költözött Kaposvárra, a fiához. Itt érte a halál 2013 szeptemberében.

Dr. Péter Károly doktor úr, Karcsi barátunk, szabadságharcos és egykor lágerlakó társaid, orvos kollégáid, levéltáros tisztelőid, barátaid és ismerőid mindannyian, búcsúzunk Tőled, nyugodj békében!

Rozs András
ny. főlevéltáros