EKF: szakrális terek tárják ki kapuikat

2010. május 05. szerda 17:39

Pécs 1998-ban nyerte el az UNESCO Városok a békéért díját a balkáni háború idején tanúsított befogadó magatartása, illetve az itt élő kilenc kisebbség oktatási, életmódbeli, kulturális lehetőségei gazdag tárának megteremtéséért. A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program keretében május 9-én tartandó Nyitott templomok rendezvénnyel a befogadó, a határok nélküli arcát mutatja meg a város. A Ruhr-vidékkel közösen rendezendő esemény németországi párját szeptemberben tartják meg.

Hatvan esztendővel ezelőtt, 1950. május 9-én Robert Schuman francia külügyminiszter deklarálta a közös szén- és acélipari termelésre vonatkozó javaslatát, amellyel egy, új közös Európa megteremtését készítette elő. Ez volt az első lépés az Európai Közösségek létrehozása felé vezető úton, ezért május 9-ét Európa Napként tartják számon.

Pécsett e napon a nyitást, szolidaritást szimbolizálva szakrális terek tárják ki kapuikat, s a kulturális főváros program keretén belül megtartott rendezvényekkel is erősíteni kívánják a megbékélés szentélyeit.

Szalay Tamás, a Pécs2010 Menedzsmentközpont Kft. kulturális igazgatója szerint a Nyitott templomok napja a 2010-es év egyik legfontosabb eseménye, hiszen a rendezvényt Essennel, illetve a Ruhr-vidékkel, a német Európa Kulturális Főváros programot lebonyolítókkal közösen hozták létre.

„Hozzánk látogat a német EKF-program művészeti igazgatója, s úgy vélem, hogy vannak közös csatlakozási pontjaink. Pécs soknemzetiségű város, a Ruhr-vidéken több mint százhetven nemzetiség él - bár eltérő történelmi háttérrel rendelkeznek, jellemzően ott migránsokról beszélünk. Hazánkban már kialakult a kisebbségi intézményrendszer, a németeknél viszont még keresik ennek formáit" - közölte a kulturális igazgató.

Hozzátette: a cél az, hogy a kulturális fővárosok párbeszéddel, a modellek felmutatásával kölcsönösen segítsenek egymásnak, aminek egyik állomása a kulturális dialógus. A Nyitott templomok rendezvény csúcspontként mutat rá erre az elgondolásra. Németországban a Béke Világnapján, szeptember 21-én rendezik meg a pécsi program párját a tolerancia jegyében, Európának üzenve.

Az alapvetés: a különböző vallásnak otthont adó templomok kapuinak kinyitásával kulturális hidat képezve megmutatni a sokszínű várost. Pécsett találkozik a muszlim, a keresztény és a zsidó vallás, az eseménysorozatban mindhárom szerepet kapott. A Cella Septichora Látogatóközpontban, a Zsinagógában, Pius, az Ágoston téri, a Ferences, illetve Belvárosi Református templomban, valamint a Dóm Múzeumban is egy-egy - részint ingyenes - koncert várja a majd hallgatókat.

Különleges élménynek ígérkezik Bíró Eszter Quintet koncertje, amelyen a zsidó folklór dallamai csendülnek fel, s a hazánkban élő kisebbségek muzsikái alkotnak elegyet. Lovasi András részvételével a Sator Quartet és Bognár Szilvia előadásában Creatio - Koraközépkori latin himnuszok esten a hagyomány és a kortárs zene találkozik majd abban a térben, a Cella Septichora Látogatóközpontban, amely évezredek örökségét őrzi és „nyújtja át" az utókornak.

Az ugyanitt megrendezendő Kelle Antal „Mű a Szentföldről" című kiállításának megnyitójában közreműködik a muszlim egyház is. Az alkotás mindhárom vallás jelképeit hordozza, az összetartozás és szolidaritás szükségességét hangsúlyozva. Szintén különleges programnak ígérkezik Szvorák Katalin előadóművész koncertje, amelyen legszebb himnuszaink, zsoltáraink és imádságaink csendülnek fel cselló-, csembaló-, orgona- és hegedűkísérettel a pécsi Dómmúzeumban.

Forrás: Pécs2010 Sajtóiroda