Decemberben indulhat a 150 milliós györgytelepi felzárkóztató program

2012. november 24. szombat 15:18

Decemberben indulhat a 150 milliós györgytelepi felzárkóztató program

A jelenlegi állás szerint december elején indul az a két éven keresztül tartó komplex pályázati program, amely Pécs egyik leginkább leszakad, elhanyagolt városrészének rehabilitációját tűzte ki célul. A Györgytelepre tervezett fejlesztésekre 150 millió forint jut. Az igencsak lerobbant infrastruktúra fejlesztésén túl a projekt fő eleme, s egyben legérzékenyebb része, hogy a helyiek „egészségére veszélyt jelentő életmódbeli és környezeti ártalmakat" is kezeljék, ezzel teremtve meg a tartós integráció feltételeit.


A pécsi önkormányzat feladatai között szerepel a Török István utcai, korábbi Jószerencsét Filmszínház felújítása, berendezése és közösségi térként való működtetése két éven keresztül, emellett a györgytelepi lépcső felújítása, illetve a bérlakásokban az egészséget veszélyeztető problémák elhárítása.

A városháza konzorciumi partnereivel, a Baranya Megyei Kormányhivatallal, a Türr István Képző és Kutató Központtal, a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Khetanipe Egyesülettel együtt végzi a fentieknél is nagyobb jelentőségű munkát, amellyel a telep lakóinak integrációját várják. Ezek pedig a támogatott foglalkoztatás feltételeinek megteremtését, egészségügyi-, szociális és lakhatási problémák megoldását segítő szolgáltatások biztosítását, munkaerő-piaci szolgáltatásokat, közösségi programokat jelentik.

Hogy mindez pontosan mit takar, arról Kővári János országgyűlési képviselő beszélt munkatársunknak:  

- Bár a pécsi önkormányzatnak korábban is voltak hasonló programjai például Borbála telepen, vagy István-aknán, de ezekkel az volt a probléma, hogy úgy próbálták meg javítani az életfeltételeket, hogy az ott élőket nem tették alkalmassá arra, hogy a saját lábukra álljanak - kezdte.

Mint hozzátette, a györgytelepi rehabilitáció keretében az ott élő több mint száz embert - az újszülöttektől egészen az aggastyánokig - bevonják a programba, úgy hogy mindegyikükre egyéni fejlesztési terv készül.

A férfiak valamennyien szakképzésen, vagy ha már van szakmájuk, átképzésen vesznek részt - tudtuk meg Kővári Jánostól. Hozzátette, ezek főként a mezőgazdaságban, illetve az erdőművelésben kínálhatnak majd megélhetést az érintetteknek, a rehabilitációra épülő foglalkoztatási program keretében.

Az asszonyokat elsősorban, mivel az ott élők szinte mindegyike (általában több) gyermeket nevel, a családok életét segítő gyakorlati oktatók fogják patronálni a folyamatosan ott dolgozó tíz mentor segítségével. Tőlük higiéniai és mentálhigiéniai ismereteket sajátíthatnak el, például konfliktuskezelést, nevelési módszereket tanulhatnak. Olyan családok esetében pedig, ahol kisgyermekek is vannak, védőnők is bekapcsolódnak a programba, amelynek keretében minden györgytelepi lakos egészségügyi szűrésen is részt vesz majd.

Kővári szavaiból kiderült, a helyeik eddigi életmódja miatt azzal is számolnak, hogy az érintettek közül lesznek, akik nem önként és dalolva fognak részt venni ezeken a képességfejlesztéseken vagy a munkában.

A pályázat fontos eleme az is, hogy a györgytelepiek nem készen vehetik át komfortosabbá tett otthonaikat, hanem az ott folyó munkákba maguknak is ténylegesen be kell kapcsolódniuk. Ennek célja, azon túl, hogy a változásokat jobban értékeljék az érintettek, annak a megakadályozása, hogy az eddig jellemző életvitel újra kialakuljon.

Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva