Citrom-díj a tettyei palotarom megerősítéséért - Dévényi szerint a döntés komolytalan
2012. július 23. hétfő 18:55

Az EKF-program keretében került sor a közterek és parkok felújítását célzó projekt megvalósítására, amelynek részeként megújult a tettyei városrész is. A területen található Szathmáry-palotarom rekonstrukcióját is elvégezték, igaz, arra azt követően került sor, hogy 2010 áprilisában a romépület bástya része megmozdult és elvált a főépülettől.
A rom teljes körű felújítása idén januárban fejeződött be, ám sok városlakónak nem tetszik az „eredmény"- különösen a romhoz épült kilátót kifogásolják sokan. (Korábban népi kezdeményezés is indult az építmény lebontására.) A szakma sem hagyta figyelmen kívül a palotarom rekonstrukcióját, az UNESCO műemlékvédelmi világszervezete, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága nemrégen Citrom-díjat "adományozott" az épületmaradvány felújítását végző irodának - a szakma döntő többségének pozitív visszajelzései ellenére.
A Citrom-díj odaítéléséről Dévényi Márton, a rekonstrukciós terveket elkészítő építésziroda vezető tervezője is csak utólag értesült - méghozzá az egyik szakmai portálon megjelent rövid hírből. Az építész ugyanezen a fórumon később részletesen taglalta a palotarom megerősítésének folyamatát, valamint reagált a nekik odaítélt díjjal kapcsolatos ellentmondásokra is.
Dévényi szerint ugyanis az ICOMOS-bizottság által megítélt díjjal kapcsolatos indoklást utóbb egy teljesen más indoklással váltották fel, ami több kétséget ébresztett a szakemberben. Az első indoklásban megfogalmazott kritika szerint a díjat a palotarom „nem kellőképpen körültekintő megerősítéséért, a történeti városképben játszott kedvezőtlen megjelenéséért" kapták, míg a második, szakmailag elfogadhatóbb verzió már koncepcionális kérdésekre is kitér.
A szakember a Pécsi Újság megkeresésére azt mondta, szerinte "a díj „értékét" jól jelzi, hogy a kitüntetést olyan szakember adta át, aki korábban jóváhagyta a palotarom felújítására vonatkozó terveiket".
Nem bontják a tettyei kilátót
Pár hónappal ezelőtt kezdeményezés indult a rom mellé épített kilátó elbontására. Noha ezzel kapcsolatban a tervező nem követte a fejleményeket, ám tudomása szerint elhalt a lelkesedés: az építmény ugyanis EU-s támogatásból épült meg, így annak öt éven belüli lebontása esetén vissza kellene fizetni a támogatást. Dévényi Márton megjegyezte, hogy korábban voltak olyan szándékok, hogy összehozzák őket a lebontást kezdeményező civilekkel, ám ők elzárkóztak ettől a lehetőségtől.
- Arnóth Ádám, a budapesti műemléki tervtanács elnöke adta át a díjat, ám ő volt az is, aki jóváhagyta a felújítás terveit, sőt, korábban meg is dicsérte azokat. Ez furcsa, hiszen ezek szerint valamelyik munkáját rosszul végzi.
Dévényi szerint ezért sem kell komolyan venni ezt a „kitüntetést" - s más okok miatt sem.
- Az, hogy a palotarom ilyen díjat kapott, teljes melléfogás, eklatáns példája annak, hogy a műemlékvédelmi hatóság és tervezők-beruházók miképpen (nem) tudnak együttműködni egymással. Ráadásul azok az indokok, amiket megfogalmaztak, egyszerűen nem igazak. A kritikát megfogalmazó szakember arra sem vette a fáradtságot, hogy megkérdezze saját kollégáit és utánajárjon a dolgoknak.
Mindenesetre a tervdokumentációt elkészítő építészcsapatot meghívták Brnóba is, hogy mutassák be a kivitelezési terveket, ami Dévényi szerint jelzi, hogy nem ördögtől való volt a rom felújítására és megerősítésére kidolgozott koncepció.
Archív képünk a palotarom megerősítési munkálatai alatt készült.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Megszűnnek az esők, szombaton már a...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...
- Szorult helyzetbe került fecskét...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Buszbaleset szemtanúit keresik a...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...