Bokros a pécsi fellépésen: "gazdaságunk legegészségesebb eleme a bankrendszer"

2013. június 04. kedd 21:14

Bokros a pécsi fellépésen:

Pécsett tartott előadást hazánk és az Európai Unió viszonyáról Bokros Lajos, az egykori Horn-kormány pénzügyminisztere, ma európai parlamenti képviselő, a néhány hete megalakult Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) elnöke. Június 4-én a trianoni békediktátumra emlékezik az ország, talán ennek is köszönhető, hogy mindössze harmincan voltak kíváncsiak a Corso Hotelben megrendezett ankétra, amelyen a pártelnök röviden bemutatta a szervezet alapvető célkitűzéseit, s a fő cél, a Fidesz-kormány leváltására tett javaslatait.


Szerkesztőségünk munkatársa már fél kettő körül látta Bokrost a belvárosban: egy gyorsétteremben erősített a kedden délutánra meghirdetett, Nemzet és Európa - Gondolat és gondolatcsere című előadására. A politikus sajtburger és egy közepes adag sült krumpli elfogyasztásával készült a magyar nemzet jövőjéről elmélkedni. A fél ötre meghirdetett eseménynek helyet adó kisméretű konferenciaterembe lassanként érkeztek a vendégek.

A szónok és a pécsi esemény koordinátora között ugyan némi nézeteltérés mutatkozott azt illetően, hogy pontosan hány órára is lett meghirdetve az előadás, de az végül is fél öt után, néhány perces csúszással elkezdődött. 

Beszéde előtt Bokros Lajos egy rövid interjú keretében megosztotta gondolatait munkatársunkkal is. A politikus szerint "sohasem késő pártot alapítani", ezzel válaszolt azon felvetésünkre, hogy nem érzi-e túl késeinek pártalapítását - különös tekintettel az alig egy év múlva esedékes következő választások idejére. Az EP-képviselő amondó, hogy négy olyan jellegzetes „márkajeggyel" bír pártja, amely Magyarországon csak rájuk jellemző.

- Ezek a márkajegyek: a magyar nemzeti politika új értelmezése, másodsorban az európaiság eszméje, s ez az előbbivel szorosan összefügg. Mi nem szabadságharcot akarunk vívni Európával, hanem azt valljuk, hogy a magyar nemzeti érdekek szinte hézagmentesen belesimulnak az európai népek közös érdekeibe és ezért ki kell használni az együttműködés minden formáját. Nem elszigetelődni kell Európától - hiszen az csak a leszakadáshoz, szolgasághoz és a szegénységhez vezet - tért rá Bokros beszédének egyik kulcsmondanivalójára.

A harmadik fontos tényező, hogy a MoMa piacpárti, kapitalizmust akaró párt. Nem fanyalognak a jelenlegi válság láttán és nem az állami gondoskodásban, az etatizmusban, a bölcsőtől a sírig tartó állami szerepvállalásban látják a jövőt, hanem önálló, öntudatos, saját munkájukra büszke polgárokat szeretnének látni. Olyan középosztályt, amelyiket a piacon megérdemelt siker tesz gazdaggá, nem pedig valamiféle negatív állami személyválogatás.

- Ezzel szorosan összefügg a negyedik értékjegy, a szabadságelvűség. A piac nem más, mint szabadság. Szabad vállalkozás, szabad kereskedelem, szabad verseny, amelynek szabályozása az állam feladata, de nem annak eltiprása, nem az állami tulajdon és beavatkozás erősítése, hanem a verseny élénkítése. Nem az az állam feladata, hogy adórendszerrel, adminisztratív szabályokkal ő maga válogassa ki a nyerteseket - avatott be a részletekbe a politikus.

A közgazdász szakember mintegy negyvenperces előadásában is ugyanezeket a szempontokat hangsúlyozta, ugyanakkor a hallgatóság részéről feltett kérdések megválaszolásakor néhány érdekességre is felhívta a figyelmet.

Egy középkorú hölgy a multikkal kötött stratégiai megállapodások iránt érdeklődött. Bokros szerint ezen szerződéseknek az égvilágon semmiféle értelmük nincs, az együttműködési szándéknyilatkozatok pusztán pr-fogásnak és porhintésnek tekinthetők. Ráadásul szerinte Orbán vonzalma a feldolgozóipar - a „kézzel fogható termékek" - iránt a vulgármarxizmus egyfajta nyúlványaként értelmezhető, amely csak a mezőgazdaságot és az ipart tekinti értékteremtő ágazatnak, míg a kereskedelem, szolgáltatóipar, a bankrendszer, stb. csak újraosztják az előzőek által termelt értékeket.

Egy közgazdász fiatalember a bankok extraprofitjáról kérdezte Bokrost, aki úgy vélekedett, hogy "a magyar gazdaság legegészségesebb eleme a bankrendszer".

- A magyar bankok nem termeltek extraprofitot - legalábbis a válság kiteljesedése óta -, az ennek ellentmondó híresztelések hazugságon alapulnak - zárta rövidre válaszát Bokros - csakúgy, mint mi most ezt a tudósítást...

H. L. B.