Az Unió már belengette, hogy büntetni fog a rossz pécsi levegő miatt

2014. április 29. kedd 22:52

Az Unió már belengette, hogy büntetni fog a rossz pécsi levegő miatt

A napokban felszólítást kapott Magyarország az Európai Bizottságtól, hogy - más városok mellett - Pécsett is csökkentse a szállópor koncentrációját. Magay Miklós referatúravezető szerint az önkormányzatot közvetlenül nem szankcionálhatja a szervezet, pénzbüntetésről egyelőre nincs tehát szó. 

Már szinte hozzászokhattunk, hogy a téli időszakban leginkább a szállópor magas koncentrációja, nyáron pedig a megemelkedett ózonszint rombolja a pécsiek egészségét. A gyakori határszint-átlépések az Európai Bizottság figyelmét is felkeltették, az Unió végrehajtó szerve nemrég felszólította Magyarországot, hogy a nagyvárosokban - többek közt Pécsett is - csökkentse a szállópor koncentrációját, ellenkező esetben ugyanis kötelezettségszegési eljárást is indíthatnak.


Magay Miklós, a Városfejlesztési és Kommunális Referatúra vezetője megkeresésünkre azt közölte, Pécsnek egyelőre nem kell büntetéstől tartania.

Így lehet pénzbüntetés a kötelezettségszegésből

Az Európai Bizottság abban az esetben indíthat kötelezettségszegési eljárást, ha valamelyik tagállam - a szervezet véleménye szerint - nem tesz eleget az uniós kötelezettségeinek. Hogy valóban így van-e, az Európai Bíróság feladata eldönteni. Ha a megállapítják a kötelezettségszegést és az érintett ország ezt követően sem változtat a hiányosságokon, a Bíróság pénzbírságot szabhat ki.

- Kötelezettségszegési eljárásokkal nem egy-egy települést szankcionál az Unió, hanem tagállamokat - szögezte le. - Városunkkal szemben ilyen jellegű elmarasztalástól nem kell tartani, a Magyarországot esetlegesen érintő kötelezettségszegési eljárásról pedig nem rendelkezünk információval. Bízunk azonban abban, hogy a már megtett, illetve a betervezett beavatkozásokkal a levegő minősége javítható és ilyen jellegű elmarasztalásra tagállami szinten sem kerül sor - tette hozzá.

A szakember szerint komolyabb változás csak az önkormányzat és a lakosság együttműködésével történhet.

- A szállópor kibocsátások nagyrészt lakossági eredetűek, ezért az önkormányzati törekvések kizárólag a lakossági szemléletformálással és a pécsiek aktív közreműködésével valósíthatók meg - fogalmazott.

Magay követendő példaként említette a BIOKOM Nonprofit Kft. és a civilek fásítási programját, amely során a hatos út mentén mintegy ötszáz fát és ezerkétszáz cserjét ültettek néhány hónappal ezelőtt.

A szakemberek többsége egyetért abban, hogy a levegőminőség a közlekedés átalakításával, a hagyományos fűtési technológiák visszaszorításával, valamint a nagyobb zöldterülettel javítható. Magay Miklós elmondta, az önkormányzat a helyi rendelet, valamint a központi jogszabályok adta lehetőségek keretein belül tudja kezelni a küszöbérték túllépéseket, így a polgármester úgynevezett tájékoztatási vagy riasztási fokozatot rendelhet el.

Előbbi esetre már többször, utóbbira viszont még nem akadt példa Pécsett.

Képünkön a Nagy Lajos király útján lévő légszennyezettség-mérő látható.

Palotás P.