Alig van megrendelése a Zsolnaynak, így napi egy-két órára csökkent a tényleges munkaidő

2012. július 24. kedd 18:58

Alig van megrendelése a Zsolnaynak, így napi egy-két órára csökkent a tényleges munkaidő

Nemrégen váratlan fordulat következett be a Zsolnay-gyár életében, miután a nehéz anyagi helyzetben lévő társaság megmentése érdekében egy éve tulajdonosi részesedést szerző KÖZGÉP nagy hirtelen kivonult a manufaktúrából - nem mellesleg: nem teljesítve korábban vállalt kötelezettségeit. A nagyvállalat kihátrálása (előtt) miatt lemondott posztjáról Péterné Marosy Katalin vezérigazgató, Páva Zsolt polgármester pedig mindezek után levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz a gyár megmentését célzó lehetséges állami szerepvállalással kapcsolatban. Egyes információk szerint ugyanakkor a Zsolnay 900 millió forintot kaphat az követően, hogy a KÖZGÉP kiszállt a társaság irányításából.

A pécsi önkormányzat képviselő-testülete nyári rendkívüli ülésén döntött egyebek mellett a Zsolnay-gyár jövőjét nagyban meghatározó intézkedések meghozataláról. Mint ismert, a KÖZGÉP július 5-én jelentette be, hogy egy forintért felajánlja megvételre Pécs városának a manufaktúrában szerzett részvényeit. Páva Zsolt ezt el is fogadta, méltatva az építőipari vállalat erőfeszítéseit a gyár megmentésére vonatkozóan.

A legutóbbi közgyűlésen a további teendőkről döntöttek a városatyák. A  menetrend szerint a gyár visszavételével kapcsolatban első lépésként kölcsönösen elszámolnak egymással a felek, azaz a vételre felajánlott részvénycsomag a Holding tulajdonába kerül. Ehhez azonban előbb szükség van egy igazságügyi könyvvizsgálói szakvéleményre és egy NAV-állásfoglalásra - ha mindez megtörténik, akkor elkezdődhetnek a tárgyalások arról, hogy az állam milyen formában vállaljon szerepet a gyár működőképességének megtartása érdekében. (A lehetséges alternatívák között felmerült az a gondolat is, hogy nonprofit jelleggel üzemelhetne a jövőben.)

A "magára maradt" világhírű gyárat jelenleg Hunyadi Bálint, a vezérigazgatóvá választott korábbi gazdasági igazgató irányítja, ő rendelkezik aláírási joggal a manufaktúrát illető döntésekben.

Mindenesetre ha minél hamarabb rendeződik a manufaktúra sorsa, annál könnyebben orvosolhatók majd a fennálló problémák. A Zsolnay ugyanis jelenleg havonta harmincmillió forintos veszteséget termel, miután a havi harmincmillió forintnyi árbevételénél kétszer többet költ a bérekre és egyéb kiadásokra.

A sanyarú gazdasági helyzetet jól jellemzi az is, hogy a gyárnak mintegy hatszázmillió forintnyi tartozása van a bankok felé, nem mellesleg tavaly megközelítőleg háromszázmillió forint mínusszal zárt. Egy esetleges gyárbezárás pedig szintén több százmillió forintos terhet jelentene (ld. végkielégítések). A dolgozók ugyan eddig mindig megkapták fizetésüket, ám mindössze napi egy-két órát dolgoznak csak, miután drasztikusan lecsökkent a megrendelések száma.

Hivatalosan meg nem erősített információink szerint ugyanakkor 900 millió forintot kaphat a gyár miután a KÖZGÉP kiszállt a bizniszből. Azt, hogy ki fizetné ki ezt az összeget, az állami vagyonkezelő vagy a gazdasági minisztérium, még nem tudni, mint ahogy azt sem, hogy ezt a tételt mire fordítanák: hiteltörlesztésre, a tartozások kiegyenlítésére vagy más jellegű ráfordításokra.


H. L. B.