Áldozó Krisztián pécsi slammer második lett!
2010. augusztus 16. hétfő 08:39
A Liege-ből érkező slammer az MTI-nek elmondta: most először jár Magyarországon, de nagyon megkedvelte az országot és a fesztivál "atmoszféráját". Leszögezte: mivel a verseny főnyereménye egy hetijegy a jövő évi Szigetre, mindenképpen újra eljön. "Engem a költészet érdekel elsősorban, és csak másodsorban a hiphop" - mondta, hozzátéve, hogy három éve kezdett a slam poetryvel foglalkozni. Balázs Eszter programszervező tájékoztatása szerint két hónapja írták ki a versenyt az Európai Unió elnökségét 2010 elejétől 2011 közepéig ellátó három ország művészei számára. A vasárnapi döntőn mikrofonhoz álló öt-öt belga és spanyol slammert ajánlások alapján választották ki, a hazai mezőnybe viszont bárki jelentkezhetett, s egy selejtezőn döntötték el, ki legyen az a tizenöt magyar slammer, aki szombaton megmérkőzhetett a döntőbe jutásért. A művészeknek egyetlen szabályt kell betartani: szemben a rappel vagy freestyle-lal itt nem szeghetik át a ritmus kedvéért a magyar nyelv szabályait. A verseny egyébként főleg a közösségi élményről szól, és a nem nyereményekről, noha ezekből sincs hiány - szögezte le a szervező.
A verseny második helyezettje egy pécsi slammer lett (lásd kapcsolódó írásunkat jobbra). Áldozó Krisztián elmondta, hogy régóta publikál különféle irodalmi folyóiratokban, főleg kötött ritmusú szövegeket, például szonetteket. Szerinte a slam poetry nemcsak a társadalmi problémákra tud reflektálni, de segíthet eljuttatni a költészetet a fiatalokhoz. "Ez egy sokkal fiatalosabb forma, és ahhoz, hogy több embert érdekeljen a vers, szükség van az ilyen csatornaváltásokra" - tette hozzá.
A versenyen "hivatásos" költőként szerepelt Karafiáth Orsolya is, aki az MTI-nek elmondta, noha ez a harmadik slammelése, még mindig nagyon izgul a színpadra lépés előtt. "Nem vagyok gyorsan reagáló típus, én egy picit mindig meghalok, mire megszületik a szöveg. Tehát egyáltalán nem érzem magam könnyednek, viszont nagyon tetszik az a játéktér, amit ez a műfaj kínál. Felvehetek ruhákat, parókákat anélkül, hogy hülyének néznének" - jegyezte meg.
Bárdos Deák Ágnes, aki a vasárnapi döntőbe is továbbjutott, elárulta, hogy noha már harminc éve a színpadon van, "rettegett" a fellépés előtt. "Engem a közönség érdekel. Mivel a közönség nemzetközi, ezért egy magyar folkritmust, amolyan csujogatót választottam alapnak, hogy megmutassam a magyar nyelv érdekes ritmusát" - mondta az énekesnő, aki szerint a magyar nyelv a rappelésre kevéssé alkalmas sajátos hangsúlyozása miatt.
A magyar mezőny legfiatalabb indulója a tizenhét éves Szabó Márton szerint a slam poetry lényege a közönség és az előadó kapcsolata. "Az idén áprilisban mentem el először egy ilyen estre. Én a hiphopon keresztül ismertem meg a műfajt, de szeretnék inkább a költészet felé menni" - mondta, hozzátéve: az is tetszik neki a műfajban, hogy hozzá lehet szólni a közéleti kérdésekhez akár keményebb hangvételben is.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Nepomuki Szent János ünnepére készül...
- Nyoma veszett egy 16 éves lánynak...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Tragédia Baranyában: tóba fulladt egy nő
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...
- Ragadozók tízezreit telepítették a...