A túl olcsó tejimport ellen tüntetnek kedden Pécsett is a hazai termelők

2014. július 07. hétfő 20:59

A túl olcsó tejimport ellen tüntetnek kedden Pécsett is a hazai termelők

Városunkban is demonstrálnak a tejtermelők, szerintük ugyanis a hazai ágazat leépüléséhez vezethet a Magyarországra áramló olcsó külföldi tejimport. Szinyákovics Pál, a pécsi megmozdulás egyik szervezője lapunk megkeresésére azt mondta, gyanítható, hogy csalások révén lehet olcsóbb a határon túlról származó tej. Több tucatnyi termelő megélhetése a tét.

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (TSZSZT) számításai szerint soha nem látott mennyiségben áramlik külföldről származó tej Magyarországra, így szorítva ki a hazai termelőket a magyar boltok polcairól.

Hogy az ellehetetlenülést megelőzzék, a termelők kedden több városban (Nyíregyházán, Ebesen, Nagytarcsán, Budaörsön és Pécsett) is demonstrációt tartanak reggel hét és délután négy óra között.

- A probléma, hogy olyan országokból származó tej is harminc-negyven forinttal olcsóbban kerül a magyar boltok polcaira, ahol a termelési költségek magasabbak, mint Magyarországon - fogalmazott Szinyákovics Pál, a pécsi demonstráció egyik szervezője, a TSZSZT elnökségi tagja. Hozzátette: szerinte a gyanúsan alacsony árak miatt „feltételezhető, hogy ÁFA-csalás történik a behozatalkor".

Forgalomkorlátozás lesz

A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a demonstráció ideje alatt az alábbi ideiglenes forgalomkorlátozás lép életbe. A járműforgalom elől elzárásra kerül július 8-án 8 óra és 12 óra közötti időben a Megyeri út 59. és a Megyeri út 65. szám közötti útszakasz páratlan számozású oldalán lévő forgalmi sávja. A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság kéri a járművezetőket, hogy az érintett időszakban a megváltozott forgalmi rend szerint fokozott figyelemmel közlekedjenek.
A keddi megmozdulással kapcsolatban megtudtuk, nem útlezárásra készülnek, egyfajta felvonulást szerveznek.

- Azért választottuk helyszínül a Megyeri utat, mert ott található az egyik olyan élelmiszerlánc lerakata, amely gyakorlatilag csak külföldről származó tejet értékesít - mondta munkatársunknak Szinyákovics.

A gazdák szerint hatalmas a tét, a magyar termelők kiszorítása ugyanis munkahelyek megszűnéséhez vezet.

- Baranyában tizenöt nagyobb üzem működik, de e mellett több tucatnyian foglalkoznak még tejtermeléssel. A nagyüzemek az elmúlt években hatalmas összegeket öltek a fejlesztésekbe, ugyanakkor a kisebbek is fejlődtek, így összességében egészséges környezet alakult ki az ágazatban. A magyar piacot elárasztó olcsó import azonban könnyen tönkreteheti ezt az állapotot - figyelmeztetett a veszélyekre a Terméktanács elnökségi tagja.

Képünk a Bonafarm-csoport 2012. őszén átadott csípőtelki üzemében készült. 

Palotás P. - Fotó: Kálmándy Ferenc