A szovjet éra mellőzött művészeinek képei

2010. május 15. szombat 15:00

A Szovjetunió fennállásáig, 1991-ig mellőzött orosz, ukrán, azeri, grúz és örmény festőművészek alkotásaiból látható kiállítás Pécs, belvárosi galériájában.

A Király utca 27. szám alatt mintegy félszáz olyan festményt láthatnak az érdeklődők, amelyeket a Szovjetunió felbomlását megelőzően nem mutathattak meg a nagyközönségnek. A tárlat azért is különleges, mert ezek a "tiltott" festmények ilyen nagy számban és ebben a válogatásban Magyarországon elsőként Pécsett, az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program keretében tekinthetők meg.

Valerij Buzin, Jurij Filippov, Alfonz Kulakovszkij, Benjamin Klecely, Szláva Fjodorov, Gleb Viatkin, S. Zichermann, Vladiszlav Csurjukin művei politikai okokból egy kivétellel nem szerepelhettek nyilvános kiállításokon - ezen alkotók ugyanis nem voltak párttagok. A sokáig mellőzött művészek szinte kizárólag egymásnak festettek és küldték el képeiket, amelyek bemutatására elsőként 1988-ban Moszkvában a peresztrojka idején, majd az 1990-es évek közepétől osztrák, német, svájci és tengerentúli tárlatokon kaptak lehetőséget. A festmények jelentős részét magángyűjtők vásárolták meg, a pécsi kiállítás anyagát tengerentúli, osztrák, német és magyar magánszemélyek adták kölcsön a galériának.

A helyiségben a szovjet művészek mellett helyet kapott a pécsi Focus csoport Helyzetjelentés című fotókiállításának válogatása is. A tárlat ezen része folyamatosan frissül Cseri László, Harnóczy Örs, Lajos László, Marsalkó Péter és az MTI fotóriportereként is tevékenykedő Kálmándy Pap Ferenc fotóművész képeiből.

A pécsi kiállítás a nyár végéig látható az Újgaléria 2010 Kft. és a Focus csoport által bérelt, kiállítóhellyé alakított üzletben.


 

(mti)