A pécsi irodalmi műveltségről írt könyvet Nagy Imre professzor
2013. május 23. csütörtök 16:38

Öttorony - A pécsi irodalmi műveltség a kezdetektől a huszadik századig címmel írt könyvet Nagy Imre irodalomtörténész, a PTE professor emeritusa. A kötet bemutatójára május 23-án 18 órakor kerül sor a Művészetek és Irodalom Házában.
Résztvevők:
- Nagy Imre irodalomtörténész, professor emeritus
- Keresztesi József irodalomtörténész
- Ágoston Zoltán kritikus, a Jelenkor főszerkesztője
Egy város kultúrája, ezen belül irodalmi műveltsége elválaszthatatlan a falai között működő intézményektől. Ezek formálják ugyanis a város szellemiségét, amely hatással van polgáraira, akik ezáltal a település földrajzi terében élve egy spirituális-mentális térnek is részesei. Pécs a római Sopianae örököse, a római korból maradtak ránk az ókeresztény templomok maradványai és a világörökség részét képező festett sírkamrák.
A várost a középkorban Quinque Ecclesiae néven említik az oklevelek, később a német ajkú lakosság Fünfkirchennek nevezte. A ma is használatos, kelta vagy szláv eredetű Pécs (Peech) elnevezés eredeti oklevélen 1297-ben bukkan fel először. E különböző nyelvű szóalakokban közös elem az öt számnév. Könyvünk címe - Öttorony - erre a pécsi jelképre utal, de arra az általunk tételezett intézményi szerkezetre is, amely a pécsi irodalmi műveltséget létrehozta, táplálta és alakította.
Pécs szellemét öt intézmény formálta az évszázadok során. Az államalapító királyunk, Szent István által 1009-ben alapított püspökség, az egyház kebelén belül létre hozott egyetem és könyvtár, majd később a polgári nyilvánosság fórumai, a sajtó és a színház.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Meleg, napsütéses nap vár ránk szombaton
- Nyomtalanul eltűnt Skóciában egy...
- Ha bajba kerül az Adrián, magyar...
- Buszok járnak a vonatok helyett...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Tűzhelyen felejtett olaj miatt...
- Kétnapos búcsúra várják a híveket a...
- Több mint száz épületben pusztítottak...
- Hatcsöcsű, Junoszty, Százéves: nagyon...