A panelprogramra semmi nem jut

2009. január 24. szombat 22:04

A panelprogramra semmi nem jut
A költségvetés tervezetét immár a második fordulóban tárgyalta minap az illetékes bizottság, a végleges dokumentumot február közepén fogadják el. Az ellenzék szerint a Sopianae-terv, a kulturális főváros program és az ISPA-projekt beruházásain, valamint néhány kisebb fejlesztésen kívül - teniszpálya építése, kerékpárút Orfűre - várhatóan leállítanak minden beruházást.

A bizottság szocialista elnöke, Soó László azt mondja, a tervezés időszakában soha ilyen korán nem mutatott egyensúlyt a pécsi költségvetés, amelynek jelenlegi főösszegében ebben az évben az Európai Befektetési Banktól (EIB) felvett hitelt, valamint az Európa Kulturális Fővárosa program beruházásait is szerepeltették, így a büdzsé valamivel több mint hatvan milliárdra emelkedett, ugyanakkor a „szokásos", a folyó kiadások és bevételek mérlegösszege 38 milliárd forint. 

Megjegyezte, riasztó a harmincmilliárdnál magasabb hitelállomány, de ebben már az EKF beruházások önrészéhez szükséges EIB-hitel is szerepel, amelynek törlesztését - türelmi idő után - húsz év alatt kell realizálni.

- A költségvetési koncepció első tárgyalásakor, november végén még nyolcmilliárdos hiánnyal számoltunk, a múlt héten ez már csak hárommilliárd volt, keddre pedig nullára apadt - mondta Kővári János (ÖPE), a költségvetési bizottság tagja, aki szerint mindez aligha lesz tartható így, s csak matematikai egyensúlyról van szó.

Kiemelte, a tervezet szerint az MSZP-sek súlyos megszorításokra készülnek: a panelprogramra tervezett 400 milliót lenullázták, a három IMS-iskola felújítására mindössze 300 milliót állítanak be, ám a becslések szerint erre legalább 400-500 millió szükségeltetne - iskolánként. A játszóterek szabványosítására sem lesz forrás.

Kővári János szerint a hitelállomány hatalmas terhet jelent, hiszen ennek idei törlesztőrészlete 3,5 milliárd, ami a forint gyengülésével akár meg is lódulhat. A jelenlegi tervezet szerint az ingatlan értékesítésből 1,9 milliárdos bevételt remélnek, ám ebből 1,3 milliárd a spanyol Grupo Milton által az ingatlancsomag tavalyi eladásából származó és még átutalás előtt álló pénz.

Kővári megjegyezte azt is, kérdéses, hogy a holding létrehozása mennyiben mondható sikeresnek, hiszen ahogy 2008-ban, idén is közel 1,5 milliárdot költenének a városi cégek támogatására.

A pécsi közgyűlés február közepén dönt a végleges előterjesztésről.

B. M.